Zöld irányba fejleszt a Budapesti Nagybani Piac
A Budapesti Nagybani Piac Zrt. 204 panelesre fejlesztette napelem kiserőművét, amivel a 2013 decembere óta működő erőmű teljesítménye megháromszorozódott, a piac pedig tovább haladt a környezettudatos működés útján. Az erőmű jelenleg akár évi 60 000 kW villamos energia termelésére is képes megfelelő időjárási viszonyok esetén, ami a piac egyéb zöld fejlesztéseivel együtt jelentős megtakarítást, és csökkenő környezetterhelést is jelent.
A Budapesti Nagybani Piac Zrt. a kétezres évek eleje óta előtérbe helyezi a környezetbarát működést. Az első lépést a szelektív hulladékgyűjtés feltételeinek megteremtése jelentette az FKF Zrt.-vel együttműködésben. Először a kommunális hulladék, illetve a fa- és a papírhulladék döntő hányada került öntömörítős konténerekbe.
Ezt követően az emberi fogyasztásra alkalmatlan, komposztban újrahasznosuló zöldség-gyümölcs hulladék, valamint a papír, a faanyag és a műanyaghulladék szelektív gyűjtését szervezte meg a piac. A kommunális, valamint a papír- és a műanyag hulladék mennyisége 2010 óta folyamatosan csökken, egyedül az újrahasznosítható fahulladék mennyisége nőtt kis mértékben ez idő alatt a raklapon érkező áru mennyiségének növekedése miatt.
A Budapesti Nagybani Piac áramfelhasználásának nagy részét a világítás adja, ezért az elmúlt években jelentős fejlesztések történtek ezen a területen is. A hagyományos izzók LED-lámpatestekkel való kiváltása folyamatosan zajlik, ma már a bekötőút 27 kandelábere is modern fényforrással dolgozik. A már említett napelem kiserőművet 2013 végén szerelték fel a piac 6. számú épületének tetejére, akkor 15,7 kW-os teljesítménnyel. Az idei fejlesztésnek köszönhetően ez a teljesítmény 50 kW-ra nőtt.
A bővített erőmű termelte 60 000 kW áram húsz átlagos családi ház éves áramigényét tudná kielégíteni, de így is eltörpül a piac teljes, 9 millió kW-os fogyasztása mellett, ugyanakkor kijelöli azt az irányvonalat, amelyet a Budapesti Nagybani Piac Zrt. képvisel, bérlőinek is példát mutatva. Az elavult technológia, pazarlóan tervezett világítás vagy rossz hőszigetelés helyett a zöld megoldások irányába mozdulnak, környezetünket kímélve. Ennek jó példája az erőmű termelte villamos energia, amely esetében egy kWh áram előállításának széndioxid-terhelése harmincszor alacsonyabb, mint a fosszilis anyagokkal dolgozó erőműveknél.
Kapcsolódó cikkeink
Lezajlott a NÉGYOSZ munkakonferenciája – Új párbeszéd indult a növényi alapú táplálkozásról
A NÉGYOSZ szervezésében egy úttörő szakmai esemény zajlott, amely a…
Tovább olvasom >Felélénkült a burgonya exportpiaca
A KSH adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő…
Tovább olvasom >Üzleti tervezéshez egy kis segítség
A CEONET Klub és az Egyensúly Intézet újabb közös eseményre…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >