Zöld finanszírozás: támogatott környezetvédelem
A BDO Magyarország tagja lett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) által akkreditált zöld finanszírozási tanácsadók „klubjának”. Az így minősített cégek tanácsadói munkadíjának felét megtéríti az Európai Unió, de nem ez jelenti az igazi vonzerőt. A kkv-k számára nyitott, nagy potenciált ígérő lehetőséget Veisz Ákos, a magyarországi BDO ESG tanácsadás üzletágának vezetője mutatta be.
A zöld finanszírozás elsősorban olyan fejlesztések, projektek finanszírozását jelenti, amelyek legfőbb célja a környezetterhelés csökkentése, az energiatakarékosság, energiahatékonyság. Mi tanácsadóként ‒ most már akkreditált tanácsadóként ‒ főként az ilyen irányú projektek előkészítésében veszünk részt ‒ kezdte a szakember. Létrehozunk egy keretrendszert, amiben meghatározzuk, melyek azok a lehetséges beruházások, projektek, amelyekre a cég zöld finanszírozást tud igénybe venni. Most, hogy akkreditált BÉT tanácsadói minősítést kaptunk, a velünk együttműködő KKV-k egy október végéig beadható pályázat keretében visszaigényelhetik a tanácsadói díj felét, de nem ez a legnagyobb nyereségük. Ami igazán hasznos, az egy a nemzetközi sztenderdek, elvárások szerint készülő dokumentum, egy úgynevezett zöld finanszírozási keretrendszer. Ebben összefoglaljuk a vállalat eddigi, fenntarthatóságért tett erőfeszítéseit, és közösen megkeressük, milyen új területeken tudnak belépni a zöld finanszírozási kritériumrendszerbe. Ezzel a dokumentációval a zsebükben a hitelintézetek szívesebben finanszírozzák az adott cégek zöld projektjeit, hiszen a bankok számára is egyre fontosabb a zöld finanszírozás.
Bár ezek a nemzetközi, irányadó szabványok Magyarországon még nem előfeltételei a finanszírozásnak, a jelentőségük egyre inkább felértékelődik. Előbb-utóbb a szabályozás is meg fogja követelni őket. A zöld finanszírozási piac dinamikusan nő Európában és hazánkban is. A következő időszakban, a magasabb kamatkörnyezetben a célzott finanszírozási formák egyébként is felértékelődnek. Meglátásunk szerint a zöld finanszírozás is ebbe a kategóriába esik, amivel érdemes számolnia a vállalkozásoknak.
Kapcsolódó cikkeink
Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >DRS-rendszer Magyarországon: tanácsok a sikeres visszaváltáshoz
2024. január 1-jén indult el Magyarországon a DRS (Deposit Return…
Tovább olvasom >Start-uppal együttműködve kínál fenntarthatóbb kávét a német Kaufland
A Cotierra nevű startuppal együttműködésben törekszik a Kaufland arra, hogy…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >