Zöld finanszírozás: támogatott környezetvédelem
A BDO Magyarország tagja lett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) által akkreditált zöld finanszírozási tanácsadók „klubjának”. Az így minősített cégek tanácsadói munkadíjának felét megtéríti az Európai Unió, de nem ez jelenti az igazi vonzerőt. A kkv-k számára nyitott, nagy potenciált ígérő lehetőséget Veisz Ákos, a magyarországi BDO ESG tanácsadás üzletágának vezetője mutatta be.
A zöld finanszírozás elsősorban olyan fejlesztések, projektek finanszírozását jelenti, amelyek legfőbb célja a környezetterhelés csökkentése, az energiatakarékosság, energiahatékonyság. Mi tanácsadóként ‒ most már akkreditált tanácsadóként ‒ főként az ilyen irányú projektek előkészítésében veszünk részt ‒ kezdte a szakember. Létrehozunk egy keretrendszert, amiben meghatározzuk, melyek azok a lehetséges beruházások, projektek, amelyekre a cég zöld finanszírozást tud igénybe venni. Most, hogy akkreditált BÉT tanácsadói minősítést kaptunk, a velünk együttműködő KKV-k egy október végéig beadható pályázat keretében visszaigényelhetik a tanácsadói díj felét, de nem ez a legnagyobb nyereségük. Ami igazán hasznos, az egy a nemzetközi sztenderdek, elvárások szerint készülő dokumentum, egy úgynevezett zöld finanszírozási keretrendszer. Ebben összefoglaljuk a vállalat eddigi, fenntarthatóságért tett erőfeszítéseit, és közösen megkeressük, milyen új területeken tudnak belépni a zöld finanszírozási kritériumrendszerbe. Ezzel a dokumentációval a zsebükben a hitelintézetek szívesebben finanszírozzák az adott cégek zöld projektjeit, hiszen a bankok számára is egyre fontosabb a zöld finanszírozás.
Bár ezek a nemzetközi, irányadó szabványok Magyarországon még nem előfeltételei a finanszírozásnak, a jelentőségük egyre inkább felértékelődik. Előbb-utóbb a szabályozás is meg fogja követelni őket. A zöld finanszírozási piac dinamikusan nő Európában és hazánkban is. A következő időszakban, a magasabb kamatkörnyezetben a célzott finanszírozási formák egyébként is felértékelődnek. Meglátásunk szerint a zöld finanszírozás is ebbe a kategóriába esik, amivel érdemes számolnia a vállalkozásoknak.
Kapcsolódó cikkeink
Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >A laboratóriumban előállított műhús: a fenntartható élelmiszertermelés jövője vagy zsákutca?
Az elmúlt években egyre nagyobb figyelem irányul a laboratóriumban előállított…
Tovább olvasom >Indul az Európai Unió Innovációs Alapjának újabb pályázati köre
Novemberben várhatóan több mint 3 milliárd eurós kerettel nyílik meg…
Tovább olvasom >További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >Megnyílt a SHEIN első magyarországi üzlete
2024. december 10-én délben megnyílt a SHEIN első magyarországi üzlete…
Tovább olvasom >