YuMi, az együttműködő robot

Szerző: trademagazin Dátum: 2016. 08. 11. 10:29

Az autógyártás határozza meg Magyarországon a robotika fejlődését – derült ki abból a beszélgetésből, melyet Paplógó Zoltánnal, az ABB robotika üzletágának vezetőjével folytatott a Trade magazin munkatársa. Amikor robotokról beszélünk, nemcsak az embert utánzó, humanoid gépemberekről van szó, hanem olyan szabadon programozható gépről, amely legalább négy szabadságfokkal rendelkezik mozgásában.

yumi_opt

A szakember tapasztalata szerint az élelmiszeripar jól áll a robotizálás területén. Ebben az iparágban a robotokat a csomagolásnál, a nagy csomagok raklapozásánál lehet használni, de olyan feladat is jut nekik, mint hatféle termék összeválogatása egy dobozba. A számadatok azt mutatják, hogy a világon közel 230 ezer ipari robot működött 2014-ben, majd 15 százalékos bővüléssel 2015-ben 264 ezer volt ezen robotok száma. Sokkal nagyobb a szolgáltatást végző robotok száma (idetartozik például az élelmiszerboltban is megvásárolható robotporszívó): 2014-ben 5 millió volt használatban a világon, az előrejelzés szerint 2018-ban 35 millió is lehet a szervizrobotok száma.

Magyarországon 4302 ipari robot működik, döntő többségük anyagmozgatással foglalkozik (46 százalék), szereléssel és hegesztéssel pedig 19-19 százalékuk. A hazai robotok nagy része (49 százalék) az autóiparban szorgoskodik, gumi- és műanyagiparban, illetve a fémiparban is fontos szerepet játszanak.

Az ABB újdonsága a YuMi nevű robot, mely az emberrel együttműködve rendkívül finom munkák elvégzésére is képes, például kis méretű alkatrészeket is összeszerel. Paplógó Zoltán megcáfolta az a tévhitet, hogy a robotok elvennék az emberek munkáját. Adataik szerint 1 robot három másik munkahelyet generál, hiszen a gyorsan, nagy volumenben dolgozó robotok által termelt javakat az embernek is kezelnie kell, a robot gyorsasága pedig az alkalmazottak számának növelésével ellensúlyozható.

Kapcsolódó cikkeink