Magazin: Tisztítószerek: vége a hét bő esztendőnek?
2016. év a vegyiáru-forgalom egészét tekintve kedvező év volt, a személyi higiéniai termékek és mosószerek mellett a tisztítószerek forgalma is nőtt – értékben 2 százalékkal. Ez a növekedés illeszkedik a sokéves trendbe, mivel 2010-től értékben folyamatosan fejlődött a kategória. Nos, az idei első félévben ez a növekedés megtorpant, és a tisztítószer-forgalom stabilizálódott.
Természetesen a növekedés nem volt egységes a tucatnyi tisztítószer kategória mindegyikében, de a tisztítószerek összforgalmának felét kitevő általános tisztítók és WC-blokkok növekedése húzta magával az egész kategóriát.
Az elmúlt években látott forgalomnövekedés elsősorban áremelkedésből származott, mivel összességében mennyiségi növekedésről nem beszélhetünk.
A növekedés másik forrása egy, a kategórián belül lezajlott strukturális átalakulás, amely két drágább szegmens felé tolta a piacot: nevezetesen (1) az otthoni mosdók higiéniáját szolgáló WC-blokkok szegmensének értékbeli részesedése 2010-től napjainkra 20 százalékról 29 százalékra nőtt, hasonlóképpen (2) a 2010-ben még szinte nem is létező tisztítókendő szegmens mára már a forgalom 4 százalékát bírja.
Évente 10 háztartásból 9 vásárol valamilyen tisztítószert (az itt vizsgált kategóriacsoportba nem vettük bele a kézi mosogatót, amelyet másodlagos funkcióját kihasználva sokan egyéb háztartási tisztításra is alkalmaznak). Az egyes termékkategóriák penetrációja azonban ennél a 90 százaléknál jóval alacsonyabb, és meglehetősen egyenetlen.
Általános tisztítószert és WC-blokkot a háztartások 60 százaléka vásárol, de az összes többi kategóriát már csak legfeljebb feleannyian. Hasonló különbségek vannak a vásárlási gyakoriság esetében is: éves szinten valamiféle tisztítószer 8 alkalommal (másfél havonta) kerül egy átlagos háztartás kosarába, de a két legnagyobb szegmens kivételével az összes többiből évente csupán 1-2 alkalommal.
2016-ban a WC-blokk és a még relatíve kicsi, de folyamatosan fejlődő tisztítókendő szegmens tudott penetrációban fejlődni. 2017 első félévében azonban már csak a kendő építi a vásárlói bázisát. A WC-blokk penetrációjának stabilizálódása azt mutatja, hogy a tisztítószer kategória növekedésének egyik fő motorja egyelőre kikapcsolt.
A WC-blokk és a kendő mellett még innovatív szegmensnek tekintjük a számos kategóriába (főként konyha és fürdőszoba, ablak és tűzhely) tartozó szórófejes termékeket, amelyeket a háztartások fele vásárol, és amely az elmúlt években már nem volt képes penetrációját tovább növelni.
E három innovatív szegmens közül a WC-blokk és a szórófejes termékek demográfiai profilja eléggé átlagos, azaz nincs olyan demográfiai csoport, amely kiemelkedően használná, vagy éppen ne használná őket. A kendő esetében kiemelkedő a városi, 40 évnél fiatalabb, kisgyereket nevelő háztartások aránya. //
Szőke Albert
senior product consultant
GfK
Kapcsolódó cikkeink
Rekordösszeget spórolnak a német fogyasztók a fenntartható élelmiszereken
Németországban rekordalacsony szintre esett vissza a fenntartható termékek vásárlási hajlandósága.…
Tovább olvasom >Tovább csökkent a kiskereskedelem részesedése a lakossági költésekben az EU-ban
A kiskereskedelemben eszközölt kiadások 2023-ban immár a második évben csökkentek,…
Tovább olvasom >Nem jött be a csipszadó, még több egészségtelen ételt esznek a magyarok
A Budapesti Corvinus Egyetem friss kutatása szerint nem vált be…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >