Virovácz Péter: Korai még kilábalásról beszélni
A nemzetgazdasági tárca örömmel fogadta a friss kiskereskedelmi adatokat, de a szakértők óvatosságra intenek. Bár a havi szintű emelkedés pozitív jelnek tűnik, az éves visszaesés mértéke továbbra is aggodalomra ad okot.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2023/02/grocery-store-g8efe0b527_1280.jpg)
Még nincs minden rendben
A Központi Statisztikai Hivatal által hétfőn közzétett adatok szerint 2023 novemberében a kiskereskedelem havi szinten 0,8 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest. Ugyanakkor az éves szintű visszaesés továbbra is 5,4 százalék, ami komoly kihívás elé állítja a szektort.
Az ING Bank vezető elemzője, Virovácz Péter a mfor.hu-nak elmondta, hogy bár a kiskereskedelmi forgalom volumene hosszú idő után először emelkedett havi szinten, az éves összehasonlítás még mindig negatív eredményt mutat, a szektor teljesítményének 5,4 százalékos visszaesésével.
A részletes adatok elemzése során kiderül, hogy az élelmiszerüzletek forgalma stagnált novemberben, éves szinten azonban enyhe javulás tapasztalható az alacsony 2022-es bázis miatt. Virovácz szerint bár bíztató jelek vannak az élelmiszerárak csökkenése miatt, az élelmiszer-fogyasztás drasztikus növekedéséről még korai lenne beszélni.
Az érdemi fellendülést mutató nem élelmiszertermék jellegű üzletek forgalma némi meglepetésre havi szinten 0,6 százalékkal növekedett, az éves bázisú index javulása ellenére még mindig 4 százalékos visszaesésről tanúskodik. A szakértő arra figyelmeztet, hogy ez a fellendülés átmeneti lehet, különféle karácsonyi akciók okozhatják a forgalom növekedését.
Virovácz kiemeli az üzemanyagkutak forgalmának pozitív változását is, de hangsúlyozza, hogy az előző év magas bázisának hatása még mindig érezhető. Az üzemanyagárak szabályozásának megszűnése is befolyásolja a változásokat.
Az elemző végül összességében némi pozitív jelet lát a kiskereskedelem néhány szegmensében, de óvatosságra int, és azt javasolja, hogy a szektor teljesítményét historikus viszonylatban értékeljék. A 2022 végi változásoknak köszönhetően a bázis alacsonyabb lesz, és 2023 decemberétől kezdve az éves bázisú kiskereskedelmi indexek kedvezőbb képet mutathatnak majd.
Kapcsolódó cikkeink
Ez vezethet a gazdaság bővüléséhez 2025-ben
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány legfrissebb elemzése szerint Magyarország gazdasági teljesítménye…
Tovább olvasom >GKI elemzés: Lemaradó export, leszakadó munkatermelékenység
A visegrádi országok alapvetően export vezérelt, nyitott gazdaságok. Ezt jól…
Tovább olvasom >KSH: decemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 0,1 százalékkal haladta meg, az előző havitól 1,2 százalékkal maradt el
A kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 0,4, naptárhatástól…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >