VIMOSZ: a SZÉP Kártya védelmében
A SZÉP Kártya (Széchenyi Pihenőkártya) 2011-es bevezetése növekedési pályára állította a belföldi turizmust: mind a szálláshelyadók, mind a vendéglátók jelentős többletbevételhez jutottak, és a rendszer jelentősen hozzájárult az ágazat kifehéredéséhez. A VIMOSZ (Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége) aggodalmát fejezi ki a béren kívüli juttatások, különösen a SZÉP Kártya közterheinek 2015 évre előjelzett növekedése miatt.
A napvilágot látott 2015-ös adó- és járulék törvények tervezete szerint a cafeteriát, így a SZÉP Kártyát is sújtó EHO (Egészségügyi Hozzájárulás) mértéke 14%-ról 27%-ra növekszik. Mivel a juttatást a szuperbruttósítás mellett SZJA is terheli, így a munkáltató által fizetendő közteher 35,7%-ról 51,17%-ra emelkedik.
A második Orbán-kormány hatékony eszköze volt a turizmus támogatására a SZÉP Kártya, amely a belföldi szállásbevételek 25%-át adta és számottevő volt a vendéglátóiparra gyakorolt hatása is. Egyes vidéki, jellemzően magyar tulajdonú, kisvállalati formában üzemelő szállodák számára a SZÉP Kártyával fizetett bevételek a teljes forgalom 50-80%-át is elérték.
A VIMOSZ úgy ítéli meg, hogy a fenti közteher-növekedés elveszi a munkaadók kedvét a SZÉP Kártya alkalmazásától, és ez kedvezőtlen hatással lehet a belföldi turisztikai és vendéglátós keresletre, annak országhatáron belül tartására és az iparág kifehérítésére. A szövetség sérelmezi, hogy a kis- és középvállalkozásokra gyakorolt kedvezőtlen hatások és a várható foglalkoztatási visszaesés vizsgálata nélkül született a tervezet.
Ennek alapján a szövetség javasolja a SZÉP Kártyára vonatkozó szabályozás változatlanul hagyását a 2015-ös évre.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A csodálatos mandarin – A nap videója
Yoshihiro Okada „műveit” már ismerik olvasóink: néhány vágást ejt mandarinok héján,…
Tovább olvasom >Mit meg nem tesznek a frissességért! – A nap képe
A skandináv országokban kultusza van a friss élelmiszereknek – íme…
Tovább olvasom >