Veszteséget okozhat a termelőknek az import dinnye
Veszélyt jelenthet a magyar termelőknek a gyengébb minőségű, import görögdinnye piaci ár alatti értékesítése – közölte a növényvédőszer- és vetőmag értékesítő Syngenta Magyarország az MTI-vel.
A cég közleménye idézi Csige Lászlót, a társaság szakértőjét, aki szerint a versenytárs Észak-Olaszországban az idén 30 százalékkal kisebb a termőterület, Görögországban pedig a tavaszi hűvös időjárás minőségi és mennyiségi problémákat okozott. Ennek ellenére az import görögdinnye dömpingáron történő eladása nehézséget okozhat a magyar termelőknek.
Oravecz Tamás, a Dinnyetermelők Országos Szövetségének elnöke korábban elmondta: a magyar termelők azt jelezték a szövetségnek, hogy a nagy áruházláncok közül többen a magyar dinnyepiac első hetében tervezik a reális előszezoni fogyasztói ár alá csökkenteni az import görögdinnye árát és emiatt veszteséges évet zárhatnak a magyar termelők.
A dinnyeágazat főszereplői azonban bizakodva várják az idei szezont, az elmúlt három évben a görögdinnye lakossági fogyasztása megnőtt és az időjárási feltételek is kedveztek a minőségi termesztésnek.
Az előzetes becslések szerint az elmúlt évhez képest a tavalyi 210 ezer tonnás termésmennyiségnél 5-10 százalékkal több görögdinnye teremhet. A dinnye termőterülete 5 százalékkal nőtt, hatezer hektárra bővült.
A közlemény idézi Antal Gyulát, a Syngenta Magyarország zöldség üzletágának termékmenedzserét, aki elmondta: az első magyar dinnyék a termőterületek egy részéről már kóstolhatók, az igazi dinnyeszezon július 5-én, az export pedig július 10-e után indulhat.
A dinnyeszüret a baranyai Ormánságban kezdődik, Békésben folytatódik; július végén már Tolnában, Hevesben és a Hajdúságban is megindul a dinnye begyűjtése a földekről, legkésőbb augusztusban pedig a szabolcsi termelők is bekapcsolódnak a termelésbe.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) július 5-től három héten keresztül ellenőrzéseket végez a kiemelt dinnyetermelői régiókban, a nyomon követhetőség, eredetjelölés, számlaellenőrzés és az esetleges átcsomagolások miatt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >