Veszélyben a sertéshús exportja?
A sertéspestis Magyarországi megjelenéséről értesülve Japán leállította a magyar sertéshús bevitelét. A feldolgozóüzemek aggódnak, hogy a hatás tovább gyűrűzik és újabb piacokat veszíthet az ágazat.
Magyarországon az elmúlt időkben csökkent a sertésállomány, de ez nem jelentette a felvásárlási árak növekedését. Egy ilyen szituációban bármely külfölfi piac elvesztése az ágazat minden szereplőjére negatív hatással bír – hívta fel a figyelmet a problémára Menczel Lászlóné, a Vágóállat és Hústermék Tanács titkára.
A gondot nem elsősorban a nagy mennyiség okozza, hiszen a magyar sertéshús- export töredéke jut Japánba, hanem a termékszerkezet. A keleti országba elsősorban darabolt, kicsontozott sertéshúst szállítunk, ami máshová nem igazán értékesíthető, pláne nem olyan árszínvonalon, mint ahogy Japán megvásárolja.
Az ágazat hazai szereplői attól tartanak, a többi ország is követi Japán példáját, és hanem is állítják le az exportot, de bármilyen árcsökkenést kényszerítenek ki, akkor az a kevés nyereség is, amit egyáltalán a magyar húsipar realizálni tud, csökkeni fog, és a hatás továbbgyűrűzik az ágazat minden szereplőjéhez.
A sertéspestis okozta bizalmatlanság általában lassan múlik el, nehéz visszaszerezni egy elveszett piacot, főleg ha arra időközben más szereplők olcsóbb árucikkekkel léptek be.
A baromfi ágazat szereplői sem jártak sokkal jobban, mint a sertéstartók. A Szentes környéki madárinfluenza góc miatt szinte egyik napról a másikra Románia, Szerbia, Horvátország, Oroszország, Ukrajna is megtiltotta a magyar baromfi behozatalát. Magyarország számára rendkívül hátrányos a román döntés, mert a szomszédos ország ígéretes piac, az elmúlt néhány hétben több ezer tonna magyar baromfi érkezett Romániába.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >Háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az Árfigyelőben
Újabb 42 termékkategóriával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett,…
Tovább olvasom >