Vegyítik és magyarként értékesítik a külföldi borokat
Megdől lassan a tétel, hogy egy kiló szőlőből csak hét-nyolc deci bort lehet előállítani – olcsó külföldi nedűvel vegyítve akár többet is.
A tavaszt idéző januárt kihasználva 20 százalékát megmetszették már a szőlőnek a balatonboglári borvidéken. Pálfi László boglári hegybíró szerint azonban sietségre semmi ok és egyébként is, a kutya még nem ette meg a telet.
Harminc százalékkal kevesebb szőlő termett tavaly a borvidéken, ebből következően a bor is kevesebb. Az értékesítést azonban elsősorban nem is ez zavarja a boglári hegybíró szerint, hanem hogy továbbra is elárasztják a piacot az olcsó, gyenge minőségű külföldi borok.
„Ezeknek egy részét ráadásul úgy hozzák be, hogy idehaza „valakik” elegyítik és végül magyar borként kerül forgalomba – teszi hozzá Pálfi László. „Folyton azt a magyarázatot kapjuk, hogy uniós tagok vagyunk, nem tudunk ellene tenni semmit, pedig például Ausztriában amíg a hazai forgalmazóknak van, addig nem engedik be az import bort. Az olasz termelő nyilván a nagyobb fokú gépesítés, a kevesebb élő erő miatt olcsóbban tudja előállítani a bort, mennyiségi korlátozása sincsen, szabadon a nyakunkra hozhatja. Ezzel mi nem tudunk versenyezni, holott terem annyi szőlő a határainkon belül, hogy ki tudnánk szolgálni a hazai igényeket. Lassan viszont oda jutunk, hogy több lesz a bor, mint a szőlő és megdől az a tétel, hogy egy kiló szőlőből csak hét-nyolc deci bort lehet előállítani.”
Pálfi szerint tudomásul kell venni, hogy egyre kevesebb az emberek pénze és sokaknak ezért nem számít a minőség, az a lényeg, hogy minél olcsóbban borhoz jussanak. Ezt használják ki az importőrök és azok, akik „magyarítják” a külföldi borokat – írja a vallalkozoinegyed.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >