Vége az olcsó külföldi nyaralások időszakának?
A globális utazási szokások drasztikus átalakulásának tanúi lehetünk az elmúlt években, ahogy a hagyományos utazási szezonok fokozatosan eltűnnek a világjárvány és az éghajlatváltozás következtében. A turizmus iparága az év minden szakában szembesül a túlturizmus növekvő problémájával, amely új kihívások elé állítja a szektor szereplőit.

Belépnek a környezetvédelmi faktorok is
Korábban az utazók a csúcsszezonokat elkerülve, kedvezőbb árak reményében az elő- és utószezonban tervezték utazásaikat. Olaszország például ősszel, Hongkong pedig a forró nyári hónapokban kínált olcsóbb utazási lehetőségeket. Azonban a távmunkára való átállás lehetővé tette, hogy sokan hosszabb ideig maradjanak távol otthonuktól, így a turizmusban is érzékelhető a szezonális határok elmosódása.
Az ENSZ előrejelzése szerint 2024-ben a globális utazások száma várhatóan eléri, vagy akár meghaladja a járvány előtti szintet. Ezzel egyidőben a túlturizmus elleni intézkedések is egyre gyakoribbak, mint például az amszterdami szállodaépítési tilalom vagy a Japánban bevezetett fotós korlátozások. Ezek a lépések rávilágítanak arra, hogy a hagyományos turisztikai paradigmák már nem fenntarthatóak – írja a Pénzcentrum.
Olivier Ponti, a ForwardKeys igazgatója szerint bár a csúcsszezonok továbbra is fennállnak, az off szezonok egyre zsúfoltabbak. Thaiföld esetében például az áprilistól szeptemberig tartó holtidőszak mára gyakorlatilag megszűnt. Ez jelentős változásokat igényel a turizmus menedzselésében, hiszen a folyamatosan magas látogatószám komoly terhelést jelent a helyi infrastruktúrára és ökoszisztémákra.
Az éghajlatváltozás újradefiniálja, mi számít kedvezőtlen időjárásnak, és növekvő érdeklődést generál az északi országok iránt, amelyek hűvösebb klímája vonzóbbá válik a túlzott hőség elől menekülők számára. A változó körülmények miatt néhány útvonal módosítása vagy törlése is szükségessé vált, mint ahogy a Nepálban történt.
A folyamatosan változó utazási és környezeti feltételek azt jelzik, hogy az utazás tervezése ma már nem csak az időjárás vagy az iskolai menetrendek figyelembevételét kívánja meg, hanem egyre inkább a helyi közösségek és környezet védelmének prioritását is. Az utazási iparág számára elengedhetetlen, hogy új stratégiákat dolgozzon ki a túlturizmus kezelésére, melyek hosszú távon fenntarthatók és tiszteletben tartják a helyi kultúrákat és természeti környezetet.
Kapcsolódó cikkeink
Visszaesett a turizmus konjunktúrája – de még így is a gazdaság egyik legjobban teljesítő szektora
Áprilisban -6 ponton állt a Turizmus Konjunktúra Index (TKI) értéke…
Tovább olvasom >Visit Hungary: világhírű modellek, színészek és tartalomgyártók népszerűsítik Budapestet és a magyar vidéket
Világhírű modellek, színészek és tartalomgyártók népszerűsítik Budapestet és a magyar…
Tovább olvasom >Együttműködési megállapodást kötött az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ és az MKIK
Együttműködési megállapodást kötött az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ (AÖFK)…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >