Vége az olcsó külföldi nyaralások időszakának?
A globális utazási szokások drasztikus átalakulásának tanúi lehetünk az elmúlt években, ahogy a hagyományos utazási szezonok fokozatosan eltűnnek a világjárvány és az éghajlatváltozás következtében. A turizmus iparága az év minden szakában szembesül a túlturizmus növekvő problémájával, amely új kihívások elé állítja a szektor szereplőit.

Belépnek a környezetvédelmi faktorok is
Korábban az utazók a csúcsszezonokat elkerülve, kedvezőbb árak reményében az elő- és utószezonban tervezték utazásaikat. Olaszország például ősszel, Hongkong pedig a forró nyári hónapokban kínált olcsóbb utazási lehetőségeket. Azonban a távmunkára való átállás lehetővé tette, hogy sokan hosszabb ideig maradjanak távol otthonuktól, így a turizmusban is érzékelhető a szezonális határok elmosódása.
Az ENSZ előrejelzése szerint 2024-ben a globális utazások száma várhatóan eléri, vagy akár meghaladja a járvány előtti szintet. Ezzel egyidőben a túlturizmus elleni intézkedések is egyre gyakoribbak, mint például az amszterdami szállodaépítési tilalom vagy a Japánban bevezetett fotós korlátozások. Ezek a lépések rávilágítanak arra, hogy a hagyományos turisztikai paradigmák már nem fenntarthatóak – írja a Pénzcentrum.
Olivier Ponti, a ForwardKeys igazgatója szerint bár a csúcsszezonok továbbra is fennállnak, az off szezonok egyre zsúfoltabbak. Thaiföld esetében például az áprilistól szeptemberig tartó holtidőszak mára gyakorlatilag megszűnt. Ez jelentős változásokat igényel a turizmus menedzselésében, hiszen a folyamatosan magas látogatószám komoly terhelést jelent a helyi infrastruktúrára és ökoszisztémákra.
Az éghajlatváltozás újradefiniálja, mi számít kedvezőtlen időjárásnak, és növekvő érdeklődést generál az északi országok iránt, amelyek hűvösebb klímája vonzóbbá válik a túlzott hőség elől menekülők számára. A változó körülmények miatt néhány útvonal módosítása vagy törlése is szükségessé vált, mint ahogy a Nepálban történt.
A folyamatosan változó utazási és környezeti feltételek azt jelzik, hogy az utazás tervezése ma már nem csak az időjárás vagy az iskolai menetrendek figyelembevételét kívánja meg, hanem egyre inkább a helyi közösségek és környezet védelmének prioritását is. Az utazási iparág számára elengedhetetlen, hogy új stratégiákat dolgozzon ki a túlturizmus kezelésére, melyek hosszú távon fenntarthatók és tiszteletben tartják a helyi kultúrákat és természeti környezetet.
Kapcsolódó cikkeink
Balatoni Turizmus Szövetség: kiemelkedő forgalomnövekedést hozhat a húsvéti hosszú hétvége a Balaton régióban
A szállodák előfoglalási adatai szerint a Balaton régió turizmusában kiemelkedő…
Tovább olvasom >Ma is megbéníthatja az európai turizmust egy vulkán?
Tizenöt évvel az izlandi Eyjafjallajökull vulkán 2010-es kitörése után, amely…
Tovább olvasom >Higiéniai problémák egy wellness-szállóban, a NAV leengedte a medence vizét
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársainak kellett leengedni annak…
Tovább olvasom >További cikkeink
A piaci kihívások mellett is növekedni tudott a BioTechUSA-cégcsoport
Közzétette éves jelentését a tisztán hazai tulajdonú BioTechUSA-cégcsoport: a gazdasági…
Tovább olvasom >Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >Megnövelt kapacitással segíti a húsvéti visszaváltást a MOHU
Az ünnepek közeledtével várhatóan a boltok forgalma növekedni fog, így…
Tovább olvasom >