Vége az olcsó külföldi nyaralások időszakának?
A globális utazási szokások drasztikus átalakulásának tanúi lehetünk az elmúlt években, ahogy a hagyományos utazási szezonok fokozatosan eltűnnek a világjárvány és az éghajlatváltozás következtében. A turizmus iparága az év minden szakában szembesül a túlturizmus növekvő problémájával, amely új kihívások elé állítja a szektor szereplőit.

Belépnek a környezetvédelmi faktorok is
Korábban az utazók a csúcsszezonokat elkerülve, kedvezőbb árak reményében az elő- és utószezonban tervezték utazásaikat. Olaszország például ősszel, Hongkong pedig a forró nyári hónapokban kínált olcsóbb utazási lehetőségeket. Azonban a távmunkára való átállás lehetővé tette, hogy sokan hosszabb ideig maradjanak távol otthonuktól, így a turizmusban is érzékelhető a szezonális határok elmosódása.
Az ENSZ előrejelzése szerint 2024-ben a globális utazások száma várhatóan eléri, vagy akár meghaladja a járvány előtti szintet. Ezzel egyidőben a túlturizmus elleni intézkedések is egyre gyakoribbak, mint például az amszterdami szállodaépítési tilalom vagy a Japánban bevezetett fotós korlátozások. Ezek a lépések rávilágítanak arra, hogy a hagyományos turisztikai paradigmák már nem fenntarthatóak – írja a Pénzcentrum.
Olivier Ponti, a ForwardKeys igazgatója szerint bár a csúcsszezonok továbbra is fennállnak, az off szezonok egyre zsúfoltabbak. Thaiföld esetében például az áprilistól szeptemberig tartó holtidőszak mára gyakorlatilag megszűnt. Ez jelentős változásokat igényel a turizmus menedzselésében, hiszen a folyamatosan magas látogatószám komoly terhelést jelent a helyi infrastruktúrára és ökoszisztémákra.
Az éghajlatváltozás újradefiniálja, mi számít kedvezőtlen időjárásnak, és növekvő érdeklődést generál az északi országok iránt, amelyek hűvösebb klímája vonzóbbá válik a túlzott hőség elől menekülők számára. A változó körülmények miatt néhány útvonal módosítása vagy törlése is szükségessé vált, mint ahogy a Nepálban történt.
A folyamatosan változó utazási és környezeti feltételek azt jelzik, hogy az utazás tervezése ma már nem csak az időjárás vagy az iskolai menetrendek figyelembevételét kívánja meg, hanem egyre inkább a helyi közösségek és környezet védelmének prioritását is. Az utazási iparág számára elengedhetetlen, hogy új stratégiákat dolgozzon ki a túlturizmus kezelésére, melyek hosszú távon fenntarthatók és tiszteletben tartják a helyi kultúrákat és természeti környezetet.
Kapcsolódó cikkeink
A világsztárok a hangulat mellett a turizmust is felpörgették
Világsztárok adták egymásnak a színpadot Budapest megakoncert-helyszínein az elmúlt héten.…
Tovább olvasom >Vitályos Eszter: a turizmus Magyarország egyik húzóágazata
A turizmus Magyarország egyik húzóágazata, jelenleg Magyarországon több mint 400…
Tovább olvasom >Nemzetközi felmérés: rekordmagas az utazási kedv Európában a globális feszültségek ellenére is
Az éghajlatváltozás, a globális bizonytalanságok és a geopolitikai zavarok ellenére…
Tovább olvasom >További cikkeink
45 millió fontos beruházást indít a Müller brit tejüzemében
A német Theo Müller csoporthoz tartozó Müller 45 millió fontot…
Tovább olvasom >NewPrinces Group veszi meg a Carrefour olaszországi üzletei
Megállapodást kötött a Carrefour a NewPrinces Group-pal olaszországi tevékenységeinek értékesítéséről.…
Tovább olvasom >Drágítja az élelmiszert, hogy túl sok kézen megy át? – Ellátási láncokról és a „rövidítés” illúziójáról beszélt Éder Tamás
Sokan gondolják úgy, hogy az élelmiszerek árából le lehetne faragni,…
Tovább olvasom >