Váratlanul javult a GfK németországi fogyasztói hangulatindexe
Februárra vonatkozóan váratlan mértékben javult a fogyasztói hangulat Németországban a nürnbergi GfK (Growth from Knowledge) gazdasági kutatóintézet januári felmérésének szerdán publikált eredménye alapján.
Februárra vonatkozóan a GfK fogyasztói hangulatindexe 9,9 pontra, 2019 júniusa óta a legmagasabbra emelkedett a januári 9,7 pontról. A januári adatot 9,6 pontról felfelé módosította a GfK. A piac a januárival megegyező 9,6 pontot várt februárra is.
A hangulatindex februári emelkedéséhez egyaránt hozzájárult a gazdasági növekedéssel és a jövedelem alakulásával szembeni várakozások javulása, valamint a lakosság költekezési készségének az erősödése.
A gazdasági növekedéssel szembeni várakozások mutatója 0,7 ponttal mínusz 3,7 pontra javult, ami azt mutatja, hogy kevésbé borúlátó módon ítélik meg a németországi fogyasztók a belföldi gazdaság fenntartható növekedésének az esélyeit.
A jövedelmi várakozások indexe februárra vonatkozóan szinte teljes egészében visszaszerezte januári veszteségét: 9,6 ponttal 44,6 pontra emelkedett, ami 13 ponttal marad el a 2019 februári szinttől. A jövedelmi várakozások indexét elsősorban a kivételesen kedvező foglalkoztatási kilátások erősítik, bár a javulás mértéke az utóbbi hónapokban veszített dinamikájából. Ez elsősorban az autóipar elektromos mobilitásra való átállására és a foglalkoztatottak létszámának ezzel összefüggésben bekövetkező csökkenésére vezethető vissza.
A lakosság költekezési hajlandósága 12 havi csúcsot ért el: 3,3 ponttal 55,5 pontra emelkedett. A költekezési hajlandóságot elsősorban az Európai Központi Bank (EKB) alacsonykamat-politikája tartja magas szinten. A megtakarítási hajlandóság is javult ugyan kissé, de még mindig nem nyújt összemérhető jelentőségű alternatívát a költekezéshez képest. A kereskedelmi bankok egyre nagyobb számban vetnek ki „büntetőkamatot” a megtakarításokra, ami szintén a költekezést lendíti fel.
Rolf Bürkl, a GfK fogyasztói piaci szakértője szerint a kereskedelmi ellentétek enyhülése az Egyesült Államok és Kína között az erősen exportorientált német gazdaságban is érezteti majd áldásos hatását. „A fogyasztói hangulat javulásával jegyzett évkezdet alátámasztja prognózisunkat, miszerint a lakossági fogyasztás az idén is a gazdasági növekedés egyik legerősebb támasza lesz Németországban. Reálértéken a lakossági fogyasztás egy százalékos növekedését vetítjük előre az idei évre” – mondta. A GfK számításai szerint a lakossági kiadások 1,5 százalékkal növekedtek 2019-ben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Hódítanak a Tante Enso közösségi alapokon működő okosboltjai a vidéki Németországban
Németországban a Tante Enso a legnagyobb lefedettséggel bíró okosbolt-üzemeltető a…
Tovább olvasom >Átszervezi a németországi gyártást a Danone
A francia Danone „Renew Danone” programjának keretében átalakítja gyártási struktúráját,…
Tovább olvasom >Árcsökkentéssel könnyíti a háztartások életét a Lidl és az Eroski
Jelentősen csökkentette árait a Lidl és az Eroski annak érdekében,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szétzilált piac, bizonytalan jövő – súlyos következményekkel járhat a ragadós száj- és körömfájás-járvány
Miközben a hatóságok versenyt futnak az idővel, hogy megfékezzék a…
Tovább olvasom >Kiderült, melyik a reklámpiac legerősebb hónapja
Továbbra is a november a legerősebb hónap a reklámpiacon –…
Tovább olvasom >A GKI 2-2,5%-os gazdasági növekedést vár 2025-ben
A GKI Gazdaságkutató Zrt. 2025-re 2-2,5%-os GDP-növekedést prognosztizál, amely a külpiaci…
Tovább olvasom >