Változtatni kell az élelmiszer-forgalmazás belső piaci szabályozásán
Változtatni kell a hazai élelmiszer-forgalmazás belső piaci szabályozásán – jelentette ki Font Sándor az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának elnöke szerdán a fővárosban az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége (ÉFOSZ) tisztújító közgyűlésén.
A Fideszes honatya szerint az élelmiszerágazatban jelentős az ÁFA nélküli adásvétel, amely nagy hasznot hoz az általános forgalmi adót be nem fizetőknek. A parlamenti képviselő szerint vannak olyan élelmiszeripari alágazatok, ahol az ÁFA nélküli forgalmazás aránya eléri akár a 40 százalékot is. Emellett a belföldi piac átláthatósága érdekében Font Sándor fontosnak tartotta a másodlagos élelmiszerellenőrzési rendszer fenntartását is.
Aláhúzta: a kormány célja, hogy a magyar fogyasztók minél több hazai élelmiszert vásároljanak. Ezért is kívánják konkrétan meghatározni, hogy mi számít magyar terméknek a jövőben a belföldi élelmiszerpiacon. A parlamenti képviselő emlékeztetett: a szabályozás szigorú lesz: a magyar előállítású élelmiszereket Magyarországon kell készíteni és várhatóan legalább 95 százalék magyar alapanyagot kell tartalmazniuk.
Az élelmiszerpiac élénkítése és kifehérítése érdekében komolyan megvizsgálják annak lehetőségét, hogy a jelenlegi magas élelmiszer ÁFA-kulcsot mérsékelni lehessen. Emellett fenn kívánják tartani hazánk GMO-mentességét is.
A parlamenti képviselő beszélt arról is, hogy az agrárkamarai tagság alanyi jogú és a kamarának várhatóan tagjai lesznek az élelmiszer-feldolgozók is. Jelezte: így nem zárható ki a kettős tagság, viszont – tette hozzá – nincs napirenden egy általános magyar gazdasági kamara létrehozása. Az úgynevezett hamburgeradóval kapcsolatos felvetésre azt válaszolta, hogy ezt a kérdéskört még az illetékes minisztériumban vizsgálják.
Az élelmiszeripar teljesítménye a múlt évben az előző évhez képest 0,4 százalékkal csökkent. A tavalyi eredményadatok azonban még nem állnak rendelkezésre. A tisztújító küldöttközgyűlés három évre ismét Éder Tamást választotta az ÉFOSZ elnökévé, és megerősítette tisztségében Folláth Györgyné korábbi ügyvezető igazgatót is.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Egyszerre rajongunk a mesterséges intelligenciáért és tartunk tőle
Az Ipsos 2024 júniusában megjelent, 32 ország bevonásával és közel…
Tovább olvasom >Digitális vállalatok Magyarországon
Az elmúlt évtizedek alapján világosan látszik, hogy azok a cégek…
Tovább olvasom >Megnőtt a vegán ételek iránti kereslet a brit reptereken
Az Egyesült Királyság legnagyobb, a London Stansted, az East Midlands…
Tovább olvasom >