Változott a tej-külkereskedelem szerkezete
Magyarországon a tej és tejtermékek behozatalának értéke öt százalékkal, a kivitel árbevétele három százalékkal nőtt 2016 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához viszonyítva. A KSH adatai szerint a behozatal értéke 50 százalékkal volt magasabb a kivitel árbevételénél. A külkereskedelmi egyenleg továbbra is negatív maradt, és 15 százalékkal romlott a megfigyelt időszakban.
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet adatai szerint a nyerstej kivitele harminckétszerese volt a behozatalnak. A nyerstej exportjának 83 százalékát a teljes, 11 százalékát a fölözött, hat százalékát a félzsíros tej tette ki. A fölözött nyerstej külpiaci értékesítése 37 százalékkal, a teljesé húsz százalékkal, a félzsírosé 24 százalékkal csökkent. A teljes nyerstej 31 százaléka Romániába, 26 százaléka Horvátországba, 15 százaléka Olaszország¬ba, 8 százaléka Szlovákiába, 6 százaléka Bulgáriába, 5 százaléka Szlovéniába került. A fölözött nyerstej 26 százalékát Olaszországba, 23 százalékát Horvátországba, 17 százalékát Szlovákiába, tíz százalékát Hollandiába szállítottak.
A sajt és túró termékcsoport behozatala kétszerese volt a kivitelnek 2016 első kilenc hónapjában. A sajt és túró exportja 26 százalékkal, importja 19 százalékkal emelkedett a vizsgált időszakban. Az import több mint fele Németországból, 18 százaléka Lengyelországból, tíz százaléka Hollandiából, öt százaléka Ausztriából, négy százaléka Szlovákiából származott. Az export 18-18 százaléka Olaszországba és Libanonba, 13 százaléka Romániába, 12 százaléka Jordániába, kilenc százaléka Irak¬ba, öt százaléka Szaúd-Arábiába irányult.
A dobozos tej behozatala csaknem kétszerese volt a kivitelnek. Az import 29 százalékkal csökkent, míg az export hét százalékkal nőtt 2016 első kilenc hónapjában az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A dobozos tej beszállításának 88 százalékát a félzsíros, 12 százalékát a teljes tej, elhanyagolható hányadát a fölözött tej tette ki. A fölözött dobozos tej importja 92 százalékkal, a félzsírosé 30 százalékkal csökkent, míg a teljesé hét százalékkal emelkedett egy év alatt. A félzsíros tej csaknem kétharmada Szlovákiából, 28 százaléka Csehországból származott. A dobozos tej exportjának kétharmadát a félzsíros, 31 százalékát a teljes, 3 százalékát a fölözött tej adta. A fölözött dobozos tej kivitele 81 százalékkal csökkent, a teljesé stagnált, míg a félzsírosé 40 százalékkal emelkedett a vizsgált időszakban. A félzsíros tej 91 százalékát, a teljes tej 94 százalékát Romániába szállították. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
A Tej Terméktanács már 20 éve edukálja a gyerekeket
A Tej Terméktanács több mint 20 éve végez országos szintű,…
Tovább olvasom >Kiemelt figyelem a tejtermékek árain: Az árfigyelés és a piaci trendek hatásai
A Kormány gazdaságpolitikai intézkedései középpontjában az alapvető élelmiszerek, így a…
Tovább olvasom >Alapvető élelmiszerek árának csökkentése érdekében lép fel a GVH
Újabb lépéseket tesz a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az áremelkedések visszaszorítása…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >