Változók hatása a bolti eladásra – saját márkák

Szerző: trademagazin Dátum: 2015. 01. 14. 09:37

Mélypontok után egyre növekszik a magyar fogyasztók bizalma, immár több mint két éve. A piaci szereplők igyekeznek dinamikusan alkalmazkodni a sok változáshoz. Mind több igényt kell kielégíteniük az értékesítés támogatásával kapcsolatban.

bolt kosár vásár vásárlás

Figyelemre méltó, hogy egyre kevesebb fogyasztó csökkenti kiadásait, de… Egyik idei, harmadik negyedévi kutatásunk még mindig a háztartások kétharmadánál (67%) tárta fel, hogy változtatott költési szokásain az egy évvel korábbiakhoz képest, mert spórolni akar. Közülük pedig továbbra is a legnagyobb rész – az összes válaszadó több mint egyharmada – úgy törekszik megtakarítani, hogy olcsóbb élelmiszerre váltott.

Marketingköltségek megtérülése

Ami pedig a kínálati oldalt illeti: gyártók és kereskedők a teljes marketing­mixen belül egyre inkább keresik az együttműködést arra, hogy minél hatékonyabban ösztönözzék a bolti eladást. Ahhoz pedig mind átfogóbb tanácsokat várnak el kulcsfontosságú marketingdöntéseikhez.

A Nielsen az évek során sok tapasztalatot gyűjtött azzal kapcsolatban, hogy feltárja az egyes változók – ár, disztribúció, promóció és szortiment – hatását a bolti eladásra. Választ ad olyan fontos kérdésekre, hogy például az egyes marketingeszközökre fordított költségek milyen módon térülnek meg.

Fontos változások közé tartozik például, hogy egyre szélesebb a kereskedelmi márkás termékek (PL) kínálata, és a fogyasztók egyre többet vásárolnak.

A világranglista közepén

Nemzetközi számítási elvek szerint Magyarországon az élelmiszer, háztartási vegyi áru és kozmetikum kiskereskedelmi forgalmából tavaly 24 százalék jutott a láncok saját márkáira. Ezzel a világranglista közepén állunk. Európa-­bajnok Svájc 45 százalékkal, és dobogós Spanyolország, valamint az Egyesült Királyság 41-41 százalékkal. A mezőny végén, 3 százalékos és annál kisebb mutatókkal hét ázsiai ország található. Közéjük tartozik Kína is (1%).

Legutóbb december-május között hazánkban élelmiszerből a kiskereskedelmi forgalom 5 százalékkal emelkedett az előző hasonló időszakhoz viszonyítva, a Nielsen Kiskereskedelmi Indexe szerint. Viszont kereskedelmi márkáknál +9 százalékot mértünk, míg gyártói márkás termékeknél +4 százalékot.

Ennek következtében a magyar piacon az élelmiszerek teljes bolti eladásából a PL-ekre 27 százalék jutott; 1 százalékponttal több, mint az előző december-­májusi periódusban.

Ha a legnagyobb forgalmú tizenöt élelmiszer-kategóriát nézzük, a két véglet a következő: sajtnál 25 százalékkal emelkedett, míg margarinnál 21 százalékkal csökkent a kereskedelmi márkák kiskereskedelmi forgalma értéket tekintve, hat hónapos összehasonlításban. Előbbinél a PL-ek piaci részesedés 25 százalékra emelkedett, utóbbinál 28-ról 25 százalékra csökkent.

Értéket vár pénzéért
a fogyasztó

További „állandó változó”, hogy a kereskedők csökkenteni akarják a fogyasztói árakat, vagy legalábbis alacsonyan tartani az éles versenyben. Mindezt úgy, hogy a fogyasztók több mint egyharmada olcsóbb élelmiszerre váltott a legutóbbi tizenkét hónap során, mert spórolni akar. Közben pedig értéket vár el a pénzéért, vagy legalábbis kedvező ár-érték viszonyt. n

(Folytatjuk.)

Kapcsolódó cikkeink