Változó szabályok az idénymunka és az alkalmi foglalkoztatás terén
Február 1-jén új szabályok léptek életbe az idénymunka, az alkalmi foglalkoztatás és a filmes statiszták munkavállalásával kapcsolatban. Ezek egyrészt a közterhek emelkedését, másrészt egy újabb, július 1-jétől hatályos szabályrendszert hoznak magukkal. Az intézkedéseket számos szakmai szervezet és érdekképviselet bírálja, és felmerült a lehetősége annak is, hogy bizonyos finomhangolások még várhatók.

nyári fesztiválok esetén a sátorállítók vagy a vendéglátósok szezonális foglalkoztatása, illetve a filmforgatások statisztái esetében is indokolt lehet a rugalmasabb szabályozá
A munkaerőpiaci helyzet és a speciális igények Egyes munkaerőpiaci helyzetekben az általános foglalkoztatási szabályok alkalmazása nem lenne életszerű. Ilyen például a mezőgazdaság, ahol a szezonális munkákhoz időszakosan van szükség jelentős létszámra. A nyári fesztiválok esetén a sátorállítók vagy a vendéglátósok szezonális foglalkoztatása, illetve a filmforgatások statisztái esetében is indokolt lehet a rugalmasabb szabályozás.
A visszaélések elleni lépések A kormányzat egyik fő célja a visszaélések visszaszorítása. Egyes cégek eddig kijátszották a szabályokat azzal, hogy ugyanazokat a dolgozókat különböző vállalkozásokon keresztül foglalkoztatták „alkalmilag”, elkerülve a magasabb közterhek megfizetését. Július 1-jétől azonban már nem a munkáltatóra, hanem magára a munkavállalóra vonatkozik a foglalkoztatási időkorlát, így az ilyen típusú adóoptimalizálás ellehetetlenül.
A főbb változások Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény módosítása alapján a közterhek mértéke emelkedik:
- Mezőgazdasági és turisztikai idénymunka: napi 2200 forint közteher (korábban 1500 forint)
- Alkalmi munka: napi 4400 forint közteher (korábban 3000 forint)
- Filmes statiszta munka: napi 8700 forint közteher (változatlan)
Továbbá a nyugdíjellátás számítási alapja is módosul:
- Mezőgazdasági és turisztikai idénymunka: 6100 forint
- Alkalmi munka: 12 200 forint
- Filmes statiszta munka: 8100 forint
Új korlátozások júliustól Július 1-jétől egy munkavállaló egy naptári évben összesen legfeljebb:
- 90 napot dolgozhat alkalmi munkában,
- 120 napot mezőgazdasági és turisztikai idénymunkában.
Korábban a korlátozás csak egy adott munkáltatóra vonatkozott, mostantól azonban a munkavállaló számára is érvényes lesz. Így megszűnik annak lehetősége, hogy valaki egész évben kizárólag alkalmi munkavállalásból éljen.
A változások célja az adóelkerülés csökkentése és az állam adóbevételeinek növelése. Az intézkedéseket ugyanakkor a szakmai szervezetek kritikával illetik. Apáti Ferenc, a FruitVeb elnöke szerint a szigorítás veszélyeztetheti az agrárium munkaerő-ellátását. A kormány jelenleg is egyeztetéseket folytat a mezőgazdasági szereplőkkel, és nem kizárt, hogy a szektor számára enyhítéseket vezetnek be.
A változások hosszú távon jelentős hatással lehetnek a magyar munkaerőpiacra. A szabályozás célja az adóelkerülés visszaszorítása, de kulcsfontosságú lesz, hogy ne csökkenjen a munkaerő elérhetősége a szezonálisan igénylő szektorokban. Az elkövetkező hónapokban a kormány további módosításokat hajthat végre, hogy kiegyensúlyozottabbá tegye az új foglalkoztatási rendszert.
Kapcsolódó cikkeink
Idén többen váltanák le jelenlegi munkahelyüket, mint tavaly
Jelenleg a hazai munkavállalók fele keres új munkahelyet, vagy nyitott…
Tovább olvasom >Jön az Állásbörze – hatalmas küzdelem folyik a munkavállalókért
Az átlagbér négyszeresére nőtt Magyarországon 2007 óta (185 017 forintról…
Tovább olvasom >Emelkednek a reálbérek, nő a bizalom, emelkedik a kiskereskedelmi forgalom
Januárban folytatódott a bérek dinamikus emelkedése, állapította meg a legfrissebb…
Tovább olvasom >További cikkeink
Flórián László irányítja áprilistól a Praktikert
Új ügyvezető igazgató irányítja 2025. áprilisától a magyar tulajdonú, országos…
Tovább olvasom >A szolgáltatások drágulása hajtja az inflációt – nem az élelmiszerek
Bár a közbeszédben és a kormányzati intézkedések fókuszában továbbra is…
Tovább olvasom >MLBKT: márciusban további fellendülést jelez a BMI
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke 51,2 – közölte…
Tovább olvasom >