Változnak a trendek az európai tojáságazatban: csökkenő import, növekvő export Magyarországon és az EU-ban is
2024 első négy hónapjában jelentős változások figyelhetők meg az Európai Unió tojáságazatában. Az EU tojásimportja közel egyötödével csökkent, miközben a közösség exportja több mint 20 százalékkal nőtt. Magyarországon is hasonló trendek mutatkoztak: a tojásimport 8%-kal csökkent, míg a kivitel 25%-kal emelkedett az év első öt hónapjában – írja az Agrárszektor.
Az EU-ban a ketreces tartásból származó étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára az év első 31 hetében közel egyötödével, a mélyalmos tojás ára pedig 16,3%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A legfrissebb előrejelzések szerint az Egyesült Államok tojástermelése is csökkenhet 2024 harmadik negyedévében, és az egy főre jutó tojásfogyasztás is visszaeshet.
Az Európai Unió tojás- és tojástermékimportja 19%-kal, 35 ezer tonnára nőtt 2024 első négy hónapjában, miközben az export 21,5%-kal, 120 ezer tonnára emelkedett. Az uniós export legnagyobb célországai az Egyesült Királyság, Japán és Svájc voltak, amelyek az idei év első négy hónapjában összesen 83 ezer tonna tojást és tojásterméket vásároltak.
Magyarországon a ketreces tartásból származó étkezési tojás csomagolóhelyi ára 49,38 forint/darab volt 2024 első 31 hetében, ami 18,8%-kal maradt el az előző év azonos időszakának átlagárától. A mélyalmos tartásból származó tojás ára is jelentős csökkenést mutatott, 16,3%-kal lett olcsóbb.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2024 júliusában a tojás fogyasztói ára 14,7%-kal volt alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában, ami az idei júniushoz viszonyítva 4,3%-os árcsökkenést jelent.
A tojáságazatban az egyik legfontosabb fejlemény, hogy az Európai Unió 2024. június 28-tól újra kivetette a vámokat az Ukrajnából behozott cukorra és tojásra, válaszul a termelők tiltakozásaira, akik az ukrán áruk vámmentes beáramlása miatt aggódtak. Ez az intézkedés jelentős hatással lehet az uniós tojásárakra és a piac további alakulására.
Kapcsolódó cikkeink
KSH: júliusban 1,3 százalékkal csökkent az ipari termelés
2024 júliusában az ipari termelés volumene 1,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4…
Tovább olvasom >KSH: a kiskereskedelmi forgalom 2,5 százalékkal nőtt júliusban az előző év azonos időszakához viszonyítva
Júliusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 3,3,…
Tovább olvasom >Belgrádtól Sanghajig megismerhetik a magyar tojás-innovációt
Tojásfehérjéből tejtermék-helyettesítők, funkcionális élelmiszerek? Igen, egy magyar találmánynak köszönhetően egyedülálló…
Tovább olvasom >További cikkeink
A FAO élelmiszerár indexe enyhén csökkent augusztusban
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Varga Mihály: a magyar gazdaság kilátásai jók
A magyar gazdaság kilátásai jók, a jelenlegi moderált gazdasági növekedés…
Tovább olvasom >KSH: júliusban 1,3 százalékkal csökkent az ipari termelés
2024 júliusában az ipari termelés volumene 1,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4…
Tovább olvasom >