Válságban a magyar tejipar: drámai veszteségek és növekvő költségek
2023-ban a magyar tejipar jelentős kihívásokkal nézett szembe, és ez komoly veszteségeket eredményezett több nagy tejfeldolgozó cég számára. Az Alföldi Tej Kft. adózott eredménye egy év alatt -1,4 milliárd forintról -3,2 milliárd forintra romlott, míg a Sole-Mizo Zrt. eredménye 2,7 milliárd forintról 136 millió forintra csökkent, bár itt legalább pozitív a végső szám.
Az elmúlt évek során a tejágazat egyik válságból a másikba esett, ami a vállalatok tartalékainak kiürülését eredményezte. Koller Attila, a Tej Terméktanács társelnöke szerint a költségek egy év alatt megduplázódtak, ami a termékek árainak drasztikus emelkedéséhez vezetett, és ez jelentős fogyasztáscsökkenést okozott – írja az Agrárszektor friss cikkében.
A tejipar kiemelkedően energiaigényes, és az energiaárak növekedése mellett a csomagolás és fuvarozás költségei is emelkedtek, ahogy a nyerstej ára és a bérköltségek is. A szektor költségei még mindig 40-50%-kal magasabbak, mint a koronavírus-járvány előtt. Ezek a növekvő költségek és a piaci változások súlyos nyomást helyeznek a hazai tejfeldolgozókra.
Harcz Zoltán, a Tej Terméktanács ügyvezető igazgatója rámutatott néhány kereskedelempolitikai kérdésre, amelyek hátrányosan érintik a hazai tejipart. Ilyen például a nettó beszerzési ár alatti értékesítés lehetősége, vagy az, hogy a hazai termékek helyett importált dobozos UHT tejek kerülnek nagyobb számban a polcokra. Harcz szerint szükség lenne az ilyen jellegű politikák felülvizsgálatára és az illetékes hatóságok aktívabb beavatkozására, különösen a növényi alapú termékek reklámozását illetően.
Az évek során felhalmozódott problémák és a jelenlegi piaci körülmények között a magyar tejipar előtt álló kihívások megoldása kulcsfontosságú lesz a további fenntarthatóság és versenyképesség szempontjából. A helyes kereskedelempolitikai eszközök és hatékony piaci stratégiák kidolgozása nélkülözhetetlen a továbbiakban.
Kapcsolódó cikkeink
Minőség és innováció a tejiparban
Az Alföldi Tej Kft. termékein a KMÉ-védjegy nemcsak presztízs, hanem…
Tovább olvasom >Tejtermelés és feldolgozás: az Európai Uniótól a magyar trappistáig
Az Európai Unió tejtermelése 2023-ban elérte a 160,8 millió tonnát,…
Tovább olvasom >Új helyszínen várja az érdeklődőket a Nébih Farm
Decembertől megnyitotta kapuját a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) megújult Nébih Farm,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Generali kutatás: A magyarok csupán tizede gondolja azt, hogy fantasztikus év lesz 2025
Nemzetközi háborús konfliktus kiterjedésétől kevésbé, az infláció és az árak…
Tovább olvasom >Szijjártó Péter: a kormány stratégiai fontosságú ágazatként kezeli az élelmiszeripart
A kormány stratégiai fontosságú ágazatként kezeli a jelenleg mintegy 145…
Tovább olvasom >Fidelity: Mit várhatunk Trump első napjai után?
Trump elnök első hivatali napja összhangban állt kampányígéreteivel, és több,…
Tovább olvasom >