Vállalati futball
Nemrégiben egy fejlesztési program előkészületeként fiatal, tehetséges, néhány év szakmai tapasztalattal rendelkező munkatársak – területi képviselők – napi operatív feladataival ismerkedtem (ismét). A cél az ESP-képzésük (lefordítva: Hatékony Értékesítés Programja) testre szabása volt. Sok minden változott az elmúlt évek alatt: PDA, kamerás mobiltelefon a polcképek dokumentálásához, telefonkonferenciák, „brandelt” autók. Mégis, bár a fejek újak, a bennük rejtező gondolatok bizony a régiek, és nem kevés „folytonosságot” is tapasztaltam.Ennek okán jutott eszembe a brit kereskedelmi minisztérium által a világ nyolc „minőségguruja” egyikének kikiáltott tanácsadó és szakértőjének, Claus Mollernak, a Time Manager International (TMI) alapítójának „Vállalati futball” című írása, amelyet mindannyiunk okulására szeretnék közreadni.
„Képzeljük el, hogy a cég a klub, az ügyvezető igazgató az edző, a beosztottak a játékosok.
Az edző
A mérkőzés előtt az edző összegyűjti a játékosokat, hogy utasításokat adjon egyenként mindenkinek. Megegyeznek, hogy kinek hány cselt kell végrehajtania, és hány hosszú passzt kell adnia a tervben körvonalazott pozíciók szerint.
Később a meccs folyamán gyakran kiderül, hogy az utasítások már nem alkalmazhatók, mivel a játék másképpen alakult, mint amire számítani lehetett. Ilyenkor a játékosoknak persze a szünetig várniuk kell az új utasításokra, hacsak az edzőnek nem akad majd sürgősebb dolga.
Az edző ugyanis tagja az Országos Edzői Kamarának, így a félidőben egy értekezletre kell sietnie, amit nem saját játékosaival tart, hanem más klubok edzőivel.
Ilyenkor megvitatják, hogy milyen kétségbeejtő a helyzet: rengeteg játékos már csak pénzért játszik, nem pedig a játék öröméért. Az edzők fiatal korában a játékosok még »igazi játékosok« voltak. Eszmét cserélnek, vajon miképpen lehetne EZEKET – azaz a játékosokat – valahogy motiválni, ha ugyan motiválja még őket valami! Nem is beszélve arról, hogy miképpen bánjanak a játékosok között lévő primadonnákkal, akik csak saját magukkal vannak elfoglalva. Szóba kerülnek az edzők jogai is: ők kell, hogy utasítsanak, és kiosszák a mérkőzésen végrehajtandó feladatokat.
Az edző még éppen időben ér vissza erről a találkozóról, hogy lásson valamennyit a második félidőből. Így megerősödik az a véleménye, hogy a játékosok inkább a személyes siker kedvéért játszanak, mint a csapat győzelméért.
Vannak olyan edzők is, nem is kevesen, akik »jóval fontosabb« értekezleteken ülnek az egész meccs alatt.
A játékosok
A játékosok valamennyien tagjai a Futballisták Szövetségének. Az ő vitatémájuk a bérezés: megvitatják az egyes csoportok béreit, a pozíciók felosztását. A szövetség több tagozatra oszlik: van Kapus Tagozat, Hátvédek, Középpályások és a Csatár Tagozat (az utóbbi persze kicsit »előkelőbb«, mint a többi).
A kapus
Félidőben a kapus is értekezleten van. Õ sem a csapattársaival, hanem a többi klub kapusaival.
Bizonyos erők a Kapus Tagozat kebelén belül azt a nézetet képviselik, hogy a kapuk indokolatlanul szélesek. Szélsőséges radikálisok úgy vélik, hogy nem ártana megvitatni, vajon elfogadható-e egynél több kapufa szerepeltetése. Mások meggyőződéses hívei annak az elképzelésnek, hogy az egyszerűsítés jegyében érdemes volna megvizsgálni, milyen előnyökkel járna, ha ugyanolyan széles kapukat használnának a fociban, mint a jéghokiban. Egyes tagok véleménye szerint 15 év szolgálati idő után a kapusnak jogot kellene adni arra, hogy egy segédkapust alkalmazzon. A segédkapus dolga az lenne, hogy a 15 km/óra sebességnél lassabban guruló labdákat felszedje. Amikor ennek szükségességét látja, a kapus három rövid füttyel szólítaná munkára, mely füttyök előidézéséhez a megfelelő sípot a klubnak kellene térítésmentesen a kapus rendelkezésére bocsátania. A síp magáncélú használata és annak bárminemű jogkövetkezménye kívül esik a klub hatáskörén.
A hátvédek
A hátvédek is értekezleten ülnek a szünetben, mégpedig a többi klub hátvédjével. Itt panaszokat fogalmaznak meg az olyan csatárokkal szemben, akik előzetes írásos beleegyezés nélkül vettek részt a védekezésben, egyszerűen azért, mert nem volt mit tenniük a másik térfélen. Megvitatják, a pályán milyen mélységű előrehatolás várható el indokoltan egy hátvédtől anélkül, hogy túlóradíjat kellene érte felszámítani. Mindamellett a tagozat nemrég megválasztott fejének az a meggyőződése, hogy a csatárok nem csak hogy beleavatkoznak mások dolgába, de megalapozatlan követelésekkel is előállnak a hátvédek irányában – például, indításokat várnak el.
Az ő irányelve: ha egy csatár labdát szeretne tőlünk, akkor jöjjön hátra és vigye el, de csakis előzetes megegyezés esetén.
A középpályások
A középpályások is értekezleten vannak a szünetben, mégpedig más klubok középpályásaival…
…ugye aligha kell folytatnunk.
Az egyetlen dolog, amiben valamennyien – az edzők és a játékosok is – egyetértenek, az az, hogy milyen kár, hogy nincs elég néző a futballmeccseken.”
A nyertes csapat
Szellemes és tanulságos, s talán többen ráismerünk legalább egy olyan cégre, amit ismerünk, vagy ahol megfordultunk pályánk során. Azonban valószínűleg egyetértünk abban is, hogy nem ez a helyes út.
Hiszen a foci lényege a lehető legjobb eredmény elérése úgy, hogy minden játékos energiáját mozgósítsuk. Szerezzünk nyertes gólokat, miközben védjük saját kapunkat a góloktól, nyerjük meg a meccset. Ugyanez igaz a vállalatokra vagy értékesítési szervezetekre egyaránt! A cél, hogy minden munkatárs energiáját mozgósítva biztosítsuk a vállalat eredményességét és jövőjét. Amikor az emberek tudásuk legjavát nyújtják, akkor a személyes elkötelezettségnek egy rendkívül különleges válfaja születik meg. Claus Moller az ilyen emberekből álló csapatokat „munkatársaságnak” nevezi.
Az ilyen csapatokban a munkatársak ugyanazokat az elveket követik. Az ilyen csapatokban nem mindenért a vezetők a felelősek, igaz, cserében nem is tulajdonítanak nekik minden sikert. Az ilyen csapatokban mindenki szívvel-lélekkel elkötelezett. Az ilyen csapatokban az energiát a feladatok megoldására, nem pedig a meglétük igazolására vagy bűnbakok keresésére fordítják. Az ilyen csapatokban mindenki úgy játszik, hogy ő maga és a csapat is nyerjen.
Nyertes csapaton pedig nem nagyon változtatnak – még a rossz edzők sem!
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Szárnyal a gyorskereskedelem Indiában
Az indiai fogyasztók – különösen a fiatalabbak – egyre gyorsabb…
Tovább olvasom >Megújítja digitális hűségprogramját a német REWE Group
Adatvezérelt technológiákkal átfogoan megújítja a REWE és Penny vásárlók számára…
Tovább olvasom >Bezárja zambiai üzemét a Lactalis
A Lactalis Csoport bizonyos piaci dinamikákra hivatkozva bezárja zambiai üzemét…
Tovább olvasom >