A V4-ek egyetértenek az agrártámogatási rendszer főbb elveiben
Egyetértenek az agrártámogatási rendszer főbb elveiben a visegrádi tagországok, fontos, hogy az agrárpénzeket a jövőben is gazdák kapják meg, és azokat ne más uniós célok finanszírozására fordítsák – mondta Czerván György, az agrárgazdaságért felelős államtitkár a visegrádi négyes tagországok mezőgazdasági parlamenti bizottságainak ülése után.
Az MTI-nek a Földművelésügyi Minisztérium által pénteken elküldött sajtóközleményéből kiderül, a Cseh Köztársaság, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország küldöttei üdvözlik, hogy a Közös Agrárpolitika (KAP) megmarad 2020 után is.
Czerván György a közlemény szerint kiemelte: minden tagállam fontosnak tartja az erős, kétpilléres (agrár- és vidékfejlesztési) rendszer megtartását. Az egyes pillérben jelennek meg továbbra is a közvetlen, például a területalapú támogatások és a piaci támogatások, a kettes pillérben pedig a vidékfejlesztési, társfinanszírozott programok támogatására szánt összegek.
A mezőgazdasági bizottsági ülésen minden tagállam részéről aggodalmat váltott ki az a kérdés, vajon egyszerűsödik-e a támogatási rendszer – mondta Czerván György. Az államtitkár szerint minden tagország azt szeretné, ha az adminisztrációs terhek csökkennének, de az Európai Bizottság jelenlegi javaslatában olyan változások körvonalazódnak, amelyek nem ebbe az irányba mutatnak.
A másik közös probléma a termeléshez kötött támogatások kérdése, ez a bizottsági közleményben ugyanis nem szerepel. Magyarország számára ez különösen fontos, hiszen az unió által engedélyezett legnagyobb mértékben használja ki az ország ezt a lehetőséget, évi mintegy 61 milliárd forint értékben – olvasható a közleményben.
A közleményből kiderül, áprilisban döntenek az állam- és kormányfők az Európai Unió 2020 utáni költségvetéséről, ezután derül ki, hogy mekkora is lesz az agrárbüdzsé. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A kormány és az agrártárca megadja az alapokat a jövő agrárszakembereinek
A mezőgazdaság terén szerzett tudás mindig, minden időben biztos alapokat,…
Tovább olvasom >Öt és félmilliárd forint érkezik az anyajuhtartókhoz
Megkezdődött a termeléshez kötött anyajuhtartás támogatások kifizetése. Az európai uniós…
Tovább olvasom >Videósorozattal is segíti a NAK a gazdákat az új Közös Agrárpolitika megismerésében
Közel 20 részes videósorozatot indít a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Drágább lesz a bárányhús a húsvéti időszakban
A szűkös kínálat miatt kisebb mértékben emelkedhet a bárány felvásárlási…
Tovább olvasom >Az Európai Parlament jóváhagyta az átdolgozott uniós élelmiszer termékbiztonsági szabályokat
Az Európai Parlament jóváhagyta a nem élelmiszer jellegű fogyasztási cikkek…
Tovább olvasom >KSH: Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 7,4 százalékkal volt kisebb januárban
Az idén januárban a kivitel volumene 9,0, a behozatalé 11…
Tovább olvasom >