Út a magyar polcokra
Saját kárán tanul az okos. Amikor az EU-ba beléptek az osztrákok, az ottani élelmiszerpiacot szinte sokkolta az importáradat. Az EU tíz taggal való 2004-es bővítésére már saját exportáradatuk megalapozásával készültek. Titok nincs, bárki által másolható recept viszont van: tájékoztatáson, képzésen, üzleti kapcsolatok keresésén múlik a siker.
Josef Domschitz mutatott egy könyvet, amit részben ő írt. Címe: „Magyar export kézikönyv – Osztrák élelmiszerek útja Magyarország polcaira”. Kiadója a bécsi gazdasági és munkaügyi minisztérium, az előszót maga a miniszter írta. Elemzések és előrejelzések gyűjteménye a 80 oldalas kiadvány, amely 2003. februárban jelent meg.
Bevezetője így kezdődik:
„A 10 millió fogyasztót jelentő magyar élelmiszerpiacon az osztrák exportőrök sikeresen fejlődtek az elmúlt években. Kézikönyvünk felhívja a figyelmet további exportlehetőségekre, amelyek Magyarország 2004-es EU-csatlakozásával nyílnak majd. Azon kívül támogatást nyújt a vállalatok exportjához és beruházásához.”
Hasonló útmutatót jelentettek meg a többi, velünk együtt csatlakozott közép- és kelet-európai országról.
Megérte? A kommunikáció közvetlen haszna általában nehezen mérhető. De az offenzíva sikeresnek látszik. Osztrák adatok szerint Ausztria élelmiszer-eladásai Magyarország felé 22 százalékkal nőttek a tavalyi előzetes adatok szerint, az előző évhez képest. Fordítva, a magyar értékesítés Ausztriába 5 százalékkal csökkent. Egy évvel korábban még mindkét irányban bővült a forgalom; az osztrák exportnövekedés mutatója 43, a magyaré 18 volt.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >