Ukrajna exportálta a legtöbb lisztet
Ukrajna exportálta a világon a legtöbb lisztet 2015 júliusa és 2016 júniusa között, összesen 344 ezer tonnát, ami 32,5 százalékkal több, mint a 2014-2015 hasonló időszakában – hozta nyilvánosságra hétfőn az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) sajtószolgálata Szerhij Szakirkinra, az Agráralap nevű ukrán részvénytársaság elnöki tanácsadójára hivatkozva.
A közzétett adatok alapján az ukrán liszt volt a legolcsóbb a világpiacon, a kelet-európai ország a 344 ezer tonnát 72,9 millió dollárért értékesítette.
A második legnagyobb gabonaexportőr a mennyiséget tekintve az Egyesült Államok 303 ezer tonnával, de mivel az amerikai lisztet több mint kétszereséért sikerült értékesíteni, mint az ukránt, az amerikai exportőrök bevétele meghaladta a 151 millió dollárt.
A legtöbb lisztet exportáló országok közül harmadik Oroszország lett 289 ezer tonnával, amiből 87,66 millió dollár bevételre tett szert. A negyedik India 284 ezer tonnával és 114,83 millió dollár bevétellel. Az ötödik legnagyobb Kanada lett 239 ezer tonnával, amit 144,46 millió dollárért értékesített, a hatodik Nagy-Britannia 231 ezer tonnás kivitellel és 120,26 millió dollár exportbevétellel.
Ukrajna a legtöbb lisztet, az összes 48 százalékát Kelet-Ázsiába exportálta, kivitele 18 százaléka a Közel-Keletre, a 11 százaléka FÁK-országokba és szintén 11 százaléka Délkelet-Ázsiába irányult. A legtöbb lisztet Ukrajnától az említett időszakban Észak-Korea vásárolta meg, azt viszont a sajtószolgálat nem közölte, hogy mennyit.
Az ukrán állami adóhatóság honlapján található vámstatisztika szerint az ország a tavalyi év folyamán 304 ezer tonna búzalisztet exportált külföldre, ami 23 százalékkal több, mint a 2014-es évi kivitel. A búzaliszt ára 4 százalékkal csökkent 2015-ben az előző évihez képest, az éves összbevétel tavaly 69,1 millió dollár volt. Több mint felére csökkent viszont az előző évihez viszonyítva a más gabonákból őrölt liszt exportja, ami 2015-ben 2,8 ezer tonna volt, s amelyet Ukrajna összesen 882 ezer dollárért értékesített. (Kovács Andrea, MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Megjelentek az öntözésfejlesztési pályázati felhívások
Az öntözésfejlesztés a magyar mezőgazdaság versenyképessége erősítésének egyik alapvető feltétele.…
Tovább olvasom >Jelentősen növekedett a műtrágyák iránti kereslet
2024 VII–IX. hónapjaiban az egy évvel korábbi azonos időszakban forgalmazott…
Tovább olvasom >Elismerték a gabona és olajosnövény termesztés új ÜHG-kibocsátási értékeit
2023-ban kérte fel az Európai Bizottság a tagállamokat, hogy nyújtsanak…
Tovább olvasom >További cikkeink
Megjelent a Trade magazin legújabb száma!
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 184 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >Csökkent az ipari termelés Magyarországon: a német függés mérséklését sürgeti az NGM
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, naptárhatástól megtisztított adatai szerint…
Tovább olvasom >NGM: Fogyasztóvédelmi Tanács ülés a fogyasztói jogok védelme és a hazai fogyasztóvédelmi intézményrendszer hatékonysága érdekében
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) rendezte meg az év…
Tovább olvasom >