Újraírhatja a jövőjét a magyar repce: így lehet ismét jövedelmező a termesztése

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 03. 25. 10:33

Néhány évvel ezelőtt még aranykort élt a repce Magyarországon: 2018-ban több mint 330 ezer hektáron termesztették, a betakarított termés pedig meghaladta az 1 millió tonnát. Azóta azonban sokat változott a helyzet. A vetésterület folyamatos csökkenésével mára alig 130 ezer hektáron vetik az őszi káposztarepcét hazánkban. A visszaesés ellenére azonban a repce továbbra is az egyik legjövedelmezőbb szántóföldi növény maradt – csak éppen másképp kell hozzáállni, mint korábban – írja az Agrárszektor.

Mi áll a visszaesés hátterében?

A csökkenés mögött több tényező is áll. A klímaváltozás, a növényvédőszer-hatóanyagok szűkülő kínálata, a hozamingadozások és a hektikus piaci viszonyok mind hozzájárultak ahhoz, hogy sok gazda felhagyott a repce termesztésével. Az Agrárközgazdasági Intézet 2019–2023-as adatai szerint azonban a repce még mindig a top 3-ban szerepel a szántóföldi növények jövedelmezőségi rangsorában. Vagyis a termelés megfelelő technológiával és fajtaválasztással ma is megtérülhet.

Egy növény, amely többet ad, mint elsőre gondolnánk

A repce valódi értéke nemcsak az eladási árban rejlik – amely az elmúlt időszakban tonnánként stabilan 500 euró körül mozgott –, hanem abban is, amit a vetésforgóban nyújt. Az utóvetemények esetében jelentkező hozamnövekedés, a tápanyag-megtakarítás, az alacsonyabb növényvédelmi és talajművelési költségek mind növelik a repce jövedelmezőségét. Ezeket a többleteket figyelembe véve a repce gazdasági pozíciója még vonzóbbá válik.

Innováció a túlélés záloga

A RAPOOL Hungária Kft. – az egyetlen vetőmag-nemesítő, amely kizárólag repcére specializálódott – szerint a jövő repcetermesztése nem képzelhető el új generációs hibridek nélkül. Molnár Márk, a vállalat termékfejlesztője kiemelte: a modern hibridek nemcsak jobb nitrogénhasznosítással és széles körű betegségrezisztenciával rendelkeznek, de a betakarítás előtti beavatkozások egy részét is kiválthatják, például a kipergés-ellenálló fajtákkal sok esetben elhagyható a becőragasztó vagy a deszikkálószer.

A RAPOOL-nál ráadásul a fenntarthatóság is fókuszban van: az általuk forgalmazott vetőmagok egyre nagyobb arányban tartalmaznak biológiai eredetű csávázóanyagot, csökkentve ezzel a környezeti terhelést.

Alkalmazkodás a klímaváltozáshoz

A termelőknek alkalmazkodniuk kell az éghajlati kihívásokhoz. A szakemberek szerint kulcsfontosságú a megfelelő vetésidő megválasztása, a hibridválasztás és a tápanyag-kijuttatás modernizálása. A cél, hogy a jelenleg is kitartó repcetermesztők mellé újra gazdák sokasága csatlakozzon – akik felismerik a növényben rejlő, komplex gazdasági potenciált.

Bizakodásra ad okot az idei szezon

A tavasz kezdetén kedvező időjárási körülmények alakultak ki: március közepére jelentős csapadék áztatta a földeket, ami jó alapot adhat egy jövedelmező betakarításhoz. Mindez megerősíti a szakértők optimizmusát: ha korszerű technológiát alkalmaznak, a repce ismét stabil és nyereséges pillére lehet a hazai szántóföldi növénytermesztésnek.

Kapcsolódó cikkeink