Újrahasznosított csomagolások
A kartondobozok a jövő zöld gazdaságának alapvető elemei is lehetnek, hiszen fenntarthatósági szempontból az üvegekénél előnyösebb az alkalmazásuk, karbonlábnyoma fele akkora, mint a PET palackoké – állítja a bécsi egyetem kutatása.
A kartondobozok újrahasznosítási aránya folyamatos nő Európában, a cél pedig az, hogy 2030-ra hogy a forgalomban levő összes mennyiség legalább 90 százalékát begyűjtsék, 70 százalékát pedig újra fel is használják.
A műanyaghulladék mennyisége növekszik a legnagyobb ütemben világszerte, sőt, PET palackból és műanyag zacskóból percenként egymilliót használunk el Magyarországon. 2021. július 1-jén lépett életbe az egyszer használatos műanyagok (SUP – Single Used Packaging) forgalmazását tiltó kormányrendelet, amelynek célja a műanyaghulladék mennyiségének csökkentése. A friss szabályozás értelmében olyan termékekből, mint például egyes műanyagzacskók, szívószálak és evőeszközök, stb. nem kerülhet több kereskedelmi forgalomba.
2030-ra nem kisebb célt tűzött ki maga elé az ACE (Alliance for Beverage Cartons and the Environment/www.ace.be), vagyis az italos karton és papírgyártó EU központi szervezete, mint hogy az italos kartondoboz legyen az egyik „legzöldebb” csomagolás. Az italos kartondobozok előállítása kevesebb fosszilis energia felhasználásával és karbonkibocsátással járnak, mint a többi hagyományos csomagolási forma.
Az italos kartondobozok termék-életciklusát tekintve kiemelkedő az előállítás környezettudatossága, illetve szembetűnő az újrahasznosítás arányának növekvő trendje is. Az ACE legutóbbi, 2019-es teljes évet vizsgáló jelentése szerint, az Európai Unió 27 országában az évek óta tartó folyamatos növekedésnek köszönhetően az újrahasznosítás aránya átlépte az 50 százalékot és már az összes forgalomban lévő italosdoboz több mint felét, 51%-át, mintegy 450 ezer tonnát újrahasznosították.
Kartondoboz – PET – üveg összehasonlítás számokban
Az italos kartondobozok karbonlábnyoma a PET palackokkal összevetve mintegy 47 százalékkal, míg az egyszer használatos üvegekhez képest 80%-kal kisebb. Ugyanakkor, míg az üvegek esetében egy liter folyadék tárolásához átlagosan 416-611 gramm csomagolóanyagra (beleértve a címkéket, kupakokat is) van szükség és a PET palackoknál 31-38 grammra, addig az italos kartondoboz esetében 29-36 gramm anyag is elegendő. A kartondobozok ráadásul átlagosan 75%-ban újra felhasználható anyagokból készülnek, ilyen például a papír, ami fából készült megújuló alapanyag.
Szállítási hatékonyság, vagyis logisztika szempontjából is jól látható a különbség, mivel a kartondobozok könnyebben és kisebb helyveszteséggel is pakolhatók, ezért míg egy teli kamion üvegekkel megpakolva 13 ezer liter folyadékot, addig italos kartondobozokkal 19 500 litert képes elszállítani.
Kapcsolódó cikkeink
Sikeres konzorciumi projektet zárt a Mol és a Pannon Egyetem
Sikeres konzorciumi projektet zárt a Mol és a Pannon Egyetem,…
Tovább olvasom >Van egy szkepszis a fenntarthatóság terén
A Capgemini Kutatóintézet 2024-es felmérése szerint a vállalatok fenntarthatóság terén…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >További cikkeink
Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >A MOL Campus mindkét étterme, a Virtu és a Zazie is Michelin ajánlást kapott
Mindössze egy évvel a megnyitásukat követően a MOL Campus mindkét…
Tovább olvasom >Változások az alkoholreklámozási szabályokban 2024. január 1-től
2024. január 1-jétől jelentős változások lépnek életbe az alkoholreklámozás terén,…
Tovább olvasom >