Újabb ENSZ-szervezet központja költözik Budapestre
A biztonságos élelmiszer-ellátás fenntartásához és az éhezés felszámolásához is hozzájárul a Világélelmezési Program globális pénzügyi központjának Budapestre költözése – közölte Nagy István- agrárminiszter. A szervezet középtávon a pénzügyieken túl további szolgáltatásokat is hozna a magyar központba.

(Fotó: Pixabay)
A tárcavezető kifejtette, a Világélelmezési Program (World Food Programme – WFP) a világ legnagyobb multilaterális élelmiszersegély-szervezete, amely 5 600 kamionnal, 100 repülővel és 30 hajóval van úton minden nap annak érdekében, hogy segítséget nyújtson háborúk, természeti katasztrófák, illetve a klímaváltozás hatásai miatt éhségben élőknek. A szervezet céljai megegyeznek a magyar kormány törekvéseivel. Egyrészt a Program a menekültek számára a lakóhelyükhöz közel vagy a szomszédos országokban biztosít ellátást annak érdekében, hogy a lakosság mielőbb visszatérhessen otthonába. Az általuk nyújtott támogatások nagymértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy a támogatott személyek nem indulnak útnak. Másrészt a budapesti központ létrehozása összhangban áll azzal a kormányzati célkitűzéssel is, hogy minél több magas hozzáadott értékkel és fejlett technológiával rendelkező munkahelyet hozzon létre Magyarországon – emelte ki a miniszter.
Nagy István hangsúlyozta, hogy a központ létrehozása elősegítheti a nemzetközi migráció mérséklését is, illetve megelőzését
A szervezet a kibocsátó országokban az embereket a helyben való boldogulásra ösztönzi többek között az ellátás biztosítása, valamint az élelmezésbiztonság erősítésén keresztül. Az ősztől 81 fővel működő központ legalább 85%-ban magyar szakembereket fog alkalmazni. Mivel az új rendszer elindulását követően a számlázással, kifizetésekkel jelenleg foglalkozó Világélelmezési Program munkatársak közül többen maradnak a terepen, és a többi folyamatot Budapestről irányítják, a szervezet jelentősen megnöveli a hatékonyságát is. Ahogy David Beasley, a Program ügyvezető igazgatója fogalmazott: több millió dollárt spórolnak meg a magyarországi központ megnyitásával, amit életek megmentésére fordíthatnak.
A miniszter hozzátette, az éhínség határán lévők száma drasztikusan növekedett az elmúlt években, tekintettel a számos válsághelyzetre és az azok nyomán kialakult népességmozgásokra
Míg öt évvel ezelőtt 80 millió ember volt az extrém éhezés küszöbén, a COVID-19 járvány, majd az ukrajnai háború következtében ez az adat 349 millió emberre növekedett. A jövőben a budapesti központ is hozzájárulhat ahhoz, hogy ezt a számot sikeresen csökkentsék. Azonban a háború egyetlen megoldása a béke, húzta alá a tárcavezető. Nem újabb szankciós csomagokra, hanem tárgyalásokra van szükség ahhoz, hogy az európai és a globális élelmiszerpiac stabilizálódjon, és mindenki számára biztosított legyen a biztonságos élelmiszer-ellátás – emelte ki a tárcavezető.
AM
Kapcsolódó cikkeink
A gabonamegállapodás meghosszabbítását sürgette Kijevben az ENSZ-főtitkár és az ukrán elnök
Ukrajna és az ENSZ közös célja a gabonamegállapodás meghosszabbítása március…
Tovább olvasom >A csirke- és a tojástermelést is ellehetetlenítené az új uniós javaslat
Súlyos károkat okozna az európai uniós – így a magyar…
Tovább olvasom >Lassan vége a „maszatolásnak”?
Az elmúlt időszak egész világot érintő eseményei – COVID, globális…
Tovább olvasom >További cikkeink
Idén is erős húsvéti forgalomra számít a SPAR
A SPAR Magyarország felkészült a húsvéti ünnepekre: a korábbinál is…
Tovább olvasom >Hat kategóriában ítélték oda a Magyar Sommelier Szövetség díjait
Kilencedik alkalommal döntött a Par Excellence díj odaítéléséről a Magyar…
Tovább olvasom >Rövid távon a fizetés, hosszú távon az egyensúly a legfőbb munkavállalói igény
A Boston Consulting Group (BCG) globális, többek között a Profession.hu bevonásával…
Tovább olvasom >