Új vadgazdálkodási törvény kell
A régi felett eljárt az idő, ezért új vadgazdálkodási törvény megalkotására van szükség – mondta a Földművelésügyi Minisztérium (FM) állami földekért felelős államtitkára hétfőn az M1 aktuális csatornán.
Bitay Márton erről akkor beszélt, amikor hétfőn stratégiai partnerségi és együttműködési megállapodásokat adott át a tárcánál szakmai tudományos műhelyek és szervezetek részére.
Az államtitkár emlékeztetett: két évtized alatt sokat változott a természeti és a jogi környezet, és átalakult a vadgazdálkodás módja is. Mindez együttesen tette indokolttá az új vadgazdálkodási törvény megalkotási folyamatának elindítását.
Elmondta, az új jogszabály lehetőséget ad arra, hogy válaszolni lehessen olyan kérdésekre, mint a nagyvad-állomány túlszaporulata, az apróvad-állomány visszaszorulása, de meg kell találni azokat a jogi megoldásokat is, amelyek rendezik a korábbi konfliktusos helyzeteket a földtulajdonosok és -használók, illetve a vadászatra jogosultak között.
Az államtitkár úgy vélekedett: főként a tisztázatlan kérdésekre kell koncentrálni. Például a földtulajdonosi közös képviselőnek az a feladata, hogy az adott földterületen vadászat szempontjából az összes földtulajdonost képviselje, de eddig nem volt semmilyen jogszabályban rögzítve, hogy mik is ezek a kötelezettségek, sőt, akadt abból is konfliktus, hogy nem tudtak közös képviselőt választani a földtulajdonosok – mondta. A jelenlegi jogszabály a jegyzőt határozta meg, hogy adott esetben képviselje a földtulajdonosokat – tette hozzá.
Kifejtette: az új jogszabály arra tesz javaslatot, hogy a gazdák képviseljék a földtulajdonosokat, a területi agrárgazdasági bizottságokon keresztül.
Az államtitkár szerint fontos rendezni a vadászati hasznosítási díjat is, hogy ki mennyit fizetett, és azt megkapta-e a földtulajdonos. Lényeges, hogy a jövőben ne fordulhasson elő, hogy a földtulajdonos nem kapja meg a vadászati jog után járó díjat – mondta az államtitkár.
Hozzátette: a jogszabályalkotó feladata az, hogy olyan törvény készítsen, amelyben nem az egyéni együttműködéseken múlik egy biztos és kiszámítható jogi környezet, hanem a törvény egyértelműen megfogalmazza mindenkinek a jogait és kötelezettségeit. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Eredmények és fejlesztések a magyar mezőgazdaság új korszakában
Az Orbán-kormány megfordította a vidék és a mezőgazdaság uniós csatlakozás…
Tovább olvasom >Újabb sikert ért el hazánk az afrikai sertéspestis elleni küzdelemben
Az elmúlt évek során bevezetett és következetesen végrehajtott járványvédelmi intézkedések…
Tovább olvasom >Nemzeti kincs az ország vadállománya
Fontos megújuló természeti erőforrásként tekint a kormány Magyarország vadállományára, amely…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >