Új vadgazdálkodási törvény kell
A régi felett eljárt az idő, ezért új vadgazdálkodási törvény megalkotására van szükség – mondta a Földművelésügyi Minisztérium (FM) állami földekért felelős államtitkára hétfőn az M1 aktuális csatornán.
Bitay Márton erről akkor beszélt, amikor hétfőn stratégiai partnerségi és együttműködési megállapodásokat adott át a tárcánál szakmai tudományos műhelyek és szervezetek részére.
Az államtitkár emlékeztetett: két évtized alatt sokat változott a természeti és a jogi környezet, és átalakult a vadgazdálkodás módja is. Mindez együttesen tette indokolttá az új vadgazdálkodási törvény megalkotási folyamatának elindítását.
Elmondta, az új jogszabály lehetőséget ad arra, hogy válaszolni lehessen olyan kérdésekre, mint a nagyvad-állomány túlszaporulata, az apróvad-állomány visszaszorulása, de meg kell találni azokat a jogi megoldásokat is, amelyek rendezik a korábbi konfliktusos helyzeteket a földtulajdonosok és -használók, illetve a vadászatra jogosultak között.
Az államtitkár úgy vélekedett: főként a tisztázatlan kérdésekre kell koncentrálni. Például a földtulajdonosi közös képviselőnek az a feladata, hogy az adott földterületen vadászat szempontjából az összes földtulajdonost képviselje, de eddig nem volt semmilyen jogszabályban rögzítve, hogy mik is ezek a kötelezettségek, sőt, akadt abból is konfliktus, hogy nem tudtak közös képviselőt választani a földtulajdonosok – mondta. A jelenlegi jogszabály a jegyzőt határozta meg, hogy adott esetben képviselje a földtulajdonosokat – tette hozzá.
Kifejtette: az új jogszabály arra tesz javaslatot, hogy a gazdák képviseljék a földtulajdonosokat, a területi agrárgazdasági bizottságokon keresztül.
Az államtitkár szerint fontos rendezni a vadászati hasznosítási díjat is, hogy ki mennyit fizetett, és azt megkapta-e a földtulajdonos. Lényeges, hogy a jövőben ne fordulhasson elő, hogy a földtulajdonos nem kapja meg a vadászati jog után járó díjat – mondta az államtitkár.
Hozzátette: a jogszabályalkotó feladata az, hogy olyan törvény készítsen, amelyben nem az egyéni együttműködéseken múlik egy biztos és kiszámítható jogi környezet, hanem a törvény egyértelműen megfogalmazza mindenkinek a jogait és kötelezettségeit. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Agrárminisztérium: innovatív tudásra épít a jövő vadgazdálkodása
A fenntartható vadgazdálkodás napjainkban alapvető elvárás, amelyhez magas színvonalú képzés…
Tovább olvasom >Innovatív tudásra épít a jövő vadgazdálkodása
A fenntartható vadgazdálkodás napjainkban alapvető elvárás, amelyhez magas színvonalú képzés…
Tovább olvasom >Új szintre lépnek a magyar-georgiai agrárkapcsolatok
A mezőgazdaság területén különösen fontos az együttműködés, hiszen Magyarország tapasztalata…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >Kismértékben emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe júniusban a hús, tejtermékek és növényi olajok drágulása miatt
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >