Új uniós tanulmány a KAP állatjólétre és antibiotikum használatra gyakorolt hatásáról
Az Európai Bizottság új tanulmányt jelentetett meg, amelyben azt vizsgálják, hogy a Közös Agrárpolitika 2014-20 között miként járult hozzá az állatjólét javításához és mennyiben csökkentette az antibiotikumok használatát. A tanulmány pillanatnyi helyzetképet ad az EU-ról ebben a két tekintetben, valamint ajánlásokat fogalmaz meg a KAP következő, 2023-27-as periódusában várható eredmények jobb megbecsléséhez. Az állatjólét javítása és az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelem ugyanis az új KAP egyik célkitűzésében is megtalálható, mégpedig azon belül, amelyik „az ágazati politikának a társadalom élelmezéssel és egészséggel kapcsolatos igényeinek való megfelelését” szorgalmazza.
A KAP eszközei és intézkedései alkalmasak arra, hogy hozzájáruljanak az állatjólét növeléséhez és az antibiotikumok használatának csökkentéséhez. A vizsgált régiókban/tagállamokban a két témakört leginkább vidékfejlesztési eszközök alkalmazásával menedzselték. Akkor bizonyultak a leghatékonyabbnak, amikor a jobb elhelyezésre, takarmányozásra és egészségvédelemre irányuló beruházásokat kombinálva alkalmazták.
A vizsgálat szerint a civil társadalom felől érkező nyomás szintén arra sarkallhatja az állattartókat és a hatóságokat, hogy támogassák az eddigi gyakorlat megváltoztatását. Például, a tojások forgalmazásának uniós szabályozása befolyásolta a fogyasztói keresletet és a termelők döntéseit azáltal, hogy előírta a tojásokon a tojóstyúkok tartási módjának kötelező jelölését.
Összességében úgy tűnik, hogy a KAP helyi szinten segítette az állatjólét javítását bizonyos szektorokban és/vagy régiókban és tagállamokban, függően a választott végrehajtási módoktól. A tanulmány a jövőre nézve javasolja a tagállamok számára, hogy az eddiginél szélesebb körű állatjóléti célú intézkedéseket vezessenek be, emellett pedig a farmokon alkalmazható jó gyakorlatok és a hozzájuk kapcsolódó célkitűzések dokumentálására vonatkozó, közös uniós módszertanban is változtatásokat eszközölne.
A tanulmány azt javasolja, hogy nemzeti szinten szisztematikusan kerüljön áttekintésre az állatjólétre és az antibiotikum-használat csökkentésére vonatkozó, különböző típusú beavatkozások által érintett állatok száma. A KAP hatásainak későbbi megállapításához azonban az adatokban külön kellene szerepeltetni az egyes szektorokat (szarvasmarha, juh, sertés stb.) és az élőállategységek száma helyett az állatok konkrét számát kellene használni. A tanácsadási szolgáltatásokat továbbra is ösztönözni kellene, ugyanis ezek hatékonynak bizonyultak a tenyésztők technikai tudásának szélesítésére a a legjobb állajóléti gyakorlatok tekintetében.
Szintén megfontolásra javasolják a tojások kötelező jelöléséhez hasonló, a tartási körülményekre a címkézésben utaló gyakorlat kiterjesztését más szektorokra is.
Kapcsolódó cikkeink
Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >Fontos csatát nyertünk a magyar elnökség vezetésével a mezőgazdasági tanács ülésén
Egy fontos csatát megnyertünk a magyar elnökség vezetésével a mezőgazdasági…
Tovább olvasom >További cikkeink
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én délig
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én, a…
Tovább olvasom >Orbán Viktor: Gazdasági fellendülés és történelmi lehetőségek 2025-re
Péntek reggel Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádióban ismertette a…
Tovább olvasom >Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >