Új szintre emelik a balatoni gasztronómiát: megoldást hozhat a szezonalitásra és a munkaerőhiányra a Balatoni Kulináris Műhely
A térség éttermei, borászatai és szakképző intézményei közösen alakították ki azt a rendszert, amely országos mintává nőtte ki magát – helyi alapanyagokkal, korszerű oktatással és valós piaci tapasztalattal – írja a Pénzcentrum.
A balatoni turizmus egyik évtizedes problémájára, a munkaerőhiányra és a szezonalitásból fakadó bizonytalanságra keresett hosszú távú megoldást a közelmúltban létrehozott Balatoni Kulináris Műhely Ágazati Képzőközpont. A Siófoki Szakképzési Centrum, helyi éttermek és egy szálloda közös kezdeményezésére indult modell mára országos szinten is példaértékű programmá nőtte ki magát.
A Műhely célja nemcsak a szakember-utánpótlás biztosítása, hanem a Balaton gasztronómiai kultúrájának emelése és fenntarthatóbbá tétele – egy olyan képzési rendszerrel, amely egyszerre alkalmazkodik a helyi viszonyokhoz és a legmodernebb szakmai követelményekhez.
Oktatás a gyakorlatban – a Balaton mellett
A program egyik legnagyobb újítása, hogy a képzés nem egyetlen helyszínen zajlik, hanem valódi vendéglátóhelyeken, a partneréttermek, borászatok, cukrászatok és termelők telephelyein. A központi elem a Szindbád Étterem oktatókonyhája, amely a legkorszerűbb technológiával és specializált főzőszigetekkel van felszerelve.
„A célunk, hogy a tanulók a lehető legszélesebb spektrumú, valós piaci tapasztalatokon alapuló képzést kapjanak, és a legjobbaktól tanulhassanak” – fogalmazott Szamosi Lóránt, a Siófoki Szakképzési Centrum kancellárja.
A duális képzési modell továbbfejlesztett változatában a diákok helyi mesterektől tanulhatnak, többek között az olasz, japán vagy éppen klasszikus magyar konyha szakértőitől. A gyakorlati szakasz során különböző vendéglátóhelyeken dolgoznak, sőt, szervezetten utaznak más partnerekhez, például sajtkészítőkhöz, borászokhoz vagy termelőkhöz.
Közösség és bizalom: nemcsak tanulók, hanem jövőbeli kollégák
A képzési modell egyik kulcsa, hogy a munkáltatók már a képzés alatt megismerik a tanulókat, így nem önéletrajz alapján döntenek, hanem a valós teljesítmény és hozzáállás alapján. A rendszer így egyfajta belső munkaerőpiacot is teremt, ahol a legtehetségesebb tanulókat ajánlják egymásnak az éttermek, borászatok, szállodák.
„A jó tanulók neve forog a szakmában, és ez hatalmas előny mindkét fél számára” – mutatott rá Szamosi, aki szerint az így létrejövő szakmai közösség az egyik legjobb válasz a régió munkaerőproblémáira.
Több mint 400 tanuló, egy fizetett munkatárs
A képzési központban több mint 400 tanuló vesz részt, fiatalok és felnőttek vegyesen. Ennek ellenére a szervezetnek mindössze egyetlen fizetett munkatársa van, Varga László séf, aki rendszeresen hív vendégoktatókat, hogy a tanulók többféle stílust és gondolkodásmódot ismerjenek meg.
A képzés technikai háttere is kiemelkedő: az oktatókonyhában elhelyezett kamerák és monitorok segítségével a tanulók élőben követhetik az oktatást, a rendszer pedig streamelésre is alkalmas, így a jövőben online tanfolyamok is indulhatnak.
Fenntartható modell, helyi alapanyagokra építve
A Balatoni Kulináris Műhely nemcsak képzést kínál, hanem új szemléletet is hoz a térség gasztronómiájába. Az ételek készítése nemcsak technikai folyamat, hanem önkifejezés és a Balaton iránti kötődés is. A programban részt vevők kizárólag minőségi, helyi alapanyagokkal dolgoznak, amivel nemcsak a szakmai színvonalat, hanem a fenntarthatóságot is erősítik.
A gazdasági szervezet a nyereségét teljes egészében visszaforgatja fejlesztésre, így a rendszer már most is közel önfenntartó. A cél: hosszú távon biztosítani a Balaton gasztronómiai utánpótlását – nemcsak nyárra, hanem egész évre.
Kapcsolódó cikkeink
AM: a magyar borágazat jövője a minőség és az innováció
A magyar borok képesek felvenni a versenyt a világ legnevesebb…
Tovább olvasom >A magyar borágazat jövője a minőség és az innováció
A magyar borok képesek felvenni a versenyt a világ legnevesebb…
Tovább olvasom >Megkezdődött a 44. Országos Borverseny, mintegy 2700 palack bor versenyez
A kedden kezdődött 44. Országos Borversenyen 239 pincészet 890 bormintája,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Élelmiszer-kereskedelem 2025 elején: nőtt az uniós import, csökkent a kereskedelmi többlet
2025 januárjában az Európai Unió agrár-élelmiszeripari kereskedelme vegyes képet mutatott:…
Tovább olvasom >Drágul a csirkehús és a tojás: újabb áremelkedési hullám sújtja a magyar háztartásokat
A takarmányárak, az infláció és a globális kereslet-kínálat alakulása együtt…
Tovább olvasom >Visszavonja a kormány a húsimport-tilalmat: enyhül a feszültség a szomszédos országokkal
A magyar kormány visszavonja azt a múlt héten kiadott rendeletét,…
Tovább olvasom >