Új szabályozások a magyar gyógyfürdőkben: a biztonság és fenntarthatóság előtérben
A Magyar Közlöny tavaly novemberi kiadásában megjelent két fontos rendelet, a 509/2023 (XI. 20.) és a 510/2023 (XI. 20.), amelyek jelentős változásokat hoznak a magyarországi gyógyfürdők működésében. A változtatások célja a gyógyvizek megóvása, miközben biztosítják a fürdőzők biztonságát és kényelmét.

Új előírások lépnek életbe
Az új rendeletek egyértelmű irányelveket szabnak a gyógyvizek kezelésére. A gyógyvizek keverhetőségének korlátozása mellett, a „gyógyhatású víz” fogalmát is bevezették, amely lehetővé teszi bizonyos mértékű keverést, de csak akkor, ha a gyógyhatás továbbra is igazolható. Az ilyen vizek fertőtlenítése is szabályozott – írja a Turizmus.com.
A rendelet újraformálja a biztonsági és vízminőségi előírásokat is. A kis és nagy fürdőkomplexumokra egyaránt arányos követelmények vonatkoznak, biztosítva ezzel a fürdőzők egészségét és biztonságát. Az előírások között szerepelnek új balesetvédelmi normák, valamint az öltözők, zuhanyzók és mosdók megfelelő száma és minősége is.
A Gere Dóra, az NNGYK szakértője által tett megjegyzések alapján a változások fokozatosan kerülnek bevezetésre, ezzel is segítve a már működő fürdők átállását. A legtöbb esetben a változtatások határideje 2026. március 19. lesz. Az új előírások magukban foglalják a medencék hőfokának, mélységének, és a fürdőzők számának jelölését is.
A rendeletek új követelményeket is támasztanak az adatszolgáltatás terén, ami a HUMVI-rendszeren keresztül történik majd. Az új szabályok szerint a fürdőknek gondoskodniuk kell az akkreditált laboratóriumok által végzett vízvizsgálatok eredményeinek gyors bejelentéséről.
Szűts Ildikó, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója is beszélt az új jogszabályok értelmezéséről és a felmerülő kérdések megválaszolásáról. Az NNGYK ígérete szerint a készülő módszertani útmutató sokat segít majd a fürdőknek a jogszabályok megfelelő értelmezésében és alkalmazásában.
Kapcsolódó cikkeink
Visszaesett a turizmus konjunktúrája – de még így is a gazdaság egyik legjobban teljesítő szektora
Áprilisban -6 ponton állt a Turizmus Konjunktúra Index (TKI) értéke…
Tovább olvasom >Együttműködési megállapodást kötött az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ és az MKIK
Együttműködési megállapodást kötött az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ (AÖFK)…
Tovább olvasom >Visit Hungary: átlépte az ötmilliós vendégszámot, és továbbra is dübörög a magyar turizmus
Idén még a tavalyi turisztikai rekordévhez képest is tizenegy nappal…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >