Új szabályozások a magyar gyógyfürdőkben: a biztonság és fenntarthatóság előtérben
A Magyar Közlöny tavaly novemberi kiadásában megjelent két fontos rendelet, a 509/2023 (XI. 20.) és a 510/2023 (XI. 20.), amelyek jelentős változásokat hoznak a magyarországi gyógyfürdők működésében. A változtatások célja a gyógyvizek megóvása, miközben biztosítják a fürdőzők biztonságát és kényelmét.
Az új rendeletek egyértelmű irányelveket szabnak a gyógyvizek kezelésére. A gyógyvizek keverhetőségének korlátozása mellett, a „gyógyhatású víz” fogalmát is bevezették, amely lehetővé teszi bizonyos mértékű keverést, de csak akkor, ha a gyógyhatás továbbra is igazolható. Az ilyen vizek fertőtlenítése is szabályozott – írja a Turizmus.com.
A rendelet újraformálja a biztonsági és vízminőségi előírásokat is. A kis és nagy fürdőkomplexumokra egyaránt arányos követelmények vonatkoznak, biztosítva ezzel a fürdőzők egészségét és biztonságát. Az előírások között szerepelnek új balesetvédelmi normák, valamint az öltözők, zuhanyzók és mosdók megfelelő száma és minősége is.
A Gere Dóra, az NNGYK szakértője által tett megjegyzések alapján a változások fokozatosan kerülnek bevezetésre, ezzel is segítve a már működő fürdők átállását. A legtöbb esetben a változtatások határideje 2026. március 19. lesz. Az új előírások magukban foglalják a medencék hőfokának, mélységének, és a fürdőzők számának jelölését is.
A rendeletek új követelményeket is támasztanak az adatszolgáltatás terén, ami a HUMVI-rendszeren keresztül történik majd. Az új szabályok szerint a fürdőknek gondoskodniuk kell az akkreditált laboratóriumok által végzett vízvizsgálatok eredményeinek gyors bejelentéséről.
Szűts Ildikó, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója is beszélt az új jogszabályok értelmezéséről és a felmerülő kérdések megválaszolásáról. Az NNGYK ígérete szerint a készülő módszertani útmutató sokat segít majd a fürdőknek a jogszabályok megfelelő értelmezésében és alkalmazásában.
Kapcsolódó cikkeink
MTÜ: tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai a…
Tovább olvasom >MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló adómentességét…
Tovább olvasom >Nacsa Lőrinc: turisztikai rekordév lehet az idei Magyarországon
Turisztikai rekordév lehet az idei Magyarországon, amihez a vallási turizmus…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >