Új kockázatkezelés a mezőgazdaságban a jövő évtől
A jelenleginél stabilabb, átláthatóbb, az önfenntartásra és az öngondoskodásra ösztönző új kockázatkezelési rendszer kezdi meg működését a jövő év elejétől a magyar mezőgazdaságban. Mindezt az tette lehetővé, hogy az országgyűlési képviselők elfogadták a Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter által benyújtott, az új kockázatkezelési rendszerről szóló törvényjavaslatot. Így az új rendszer 2012. január 1-jén életbe léphet.
A Vidékfejlesztési Minisztérium tájékoztatása szerint a számítások alapján a most rendelkezésre álló 4,0-4,1 milliárd forint éves szinten megduplázódik, azaz 8,0-8,2 milliárd forintot lehet majd kárenyhítésre fordítani. A biztosítási díjtámogatásra 2012-ben 2,6 milliárd, 2013-ban pedig 2,9 milliárd forint használható fel. Összességében így a korábbi mintegy 4 milliárd forint helyett több mint 10 milliárd forint áll majd rendelkezésre a kockázatok széles körű kezelésére.
Az új rendszer kétpilléres: a kibővített kárenyhítési rendszerből és egy díjtámogatással segített piaci biztosítási konstrukcióból áll. Utóbbi azon termelők számára lesz elérhető, akik a központi kárenyhítési alap nyújtotta védelemnél nagyobb mértékben szeretnének védelmet kapni az időjárási jelenségekből adódó termelési kockázatokra. Így a két pillér együttes működtetésével az eddiginél jóval több termelő, a jelenleginél jóval nagyobb védettséget élvezhet a kedvezőtlen időjárási körülmények okozta károkkal szemben.
A tervek szerint az új kárenyhítési rendszer tagjai azok a termelők lesznek, akik egységes támogatási kérelmet nyújtanak be, és a termőföldjük nagysága meghaladja ültetvények esetében az 1 hektárt, a szántóföldi zöldségtermelésnél pedig az 5 hektárt, illetve egyéb szántóföldi művelési ágban a 10 hektárt.
A befizetések mértéke a szántóföldi növénytermesztésnél évente hektáronként 1.000 forint, a szántóföldi zöldségeknél valamint a szőlő, a gyümölcsös és egyéb ültetvényeknél hektáronként 3.000 forint. A rét-, a legelő- és a gyepterületek valamint a termőre még nem fordult ültetvények nem tartoznak a kárenyhítési intézkedések hatálya alá, így ezekkel a területekkel a kárenyhítési rendszerhez nem lehet csatlakozni.
(munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
DélKerTÉSZ: Rekordmennyiségű magyar zöldség került a boltláncokba
Rekordmennyiségű magyar zöldséget juttatott el a belföldi áruházláncokba a DélKerTÉSZ…
Tovább olvasom >A Baltikumban terjeszkedik az Anora Group
A prémium borokat és szeszes italokat gyártó Anora Group baltikumi…
Tovább olvasom >3,7%-kal emelkedtek az árak novemberben
Az októberi 3,2%-os év/év alapú áremelkedést követően novemberben 3,7%-kal nőttek átlagosan…
Tovább olvasom >