Új gazdasági kihívások, új válaszok – ez volt a téma a Szapáry Klub találkozóján
Szolnok gazdasági ereje a koronavírus-járvány hatására nem csökkent, inkább nőtt” – mondta a város polgármestere az idén januárban alakult Szapáry Klub negyedik találkozóján kedden. A Szolnok és Jász-Nagykun-Szolnok megye gazdasági életében meghatározó szerepet játszó vállalkozások érdekközösségeként, közös platformjaként működő klub ülésén Szalay Ferenc kiemelte: bebizonyosodott, hogy a pandémia időszakában azok a helyi cégek döntöttek jól, amelyek előre menekültek, fejlesztettek, és minden áron megtartották a munkaerőt. A gyorsan változó gazdasági helyzethez való alkalmazkodás fontosságáról szólt az eseményre meghívott Dr. Csath Magdolna közgazdászprofesszor előadása is, aki szerint a jelenlegi helyzetben csak akkor tud egy cég sikeres lenni, ha önmaga is változik.

A június 14.-i ülés
Június 14-én megtartotta negyedik ülését az idén januárban alakult Szapáry Klub, amely a Szolnok, illetve a Jász-Nagykun-Szolnok megye gazdasági életében meghatározó szerepet játszó vállalkozások számára biztosít érdekközösséget, információ- és tapasztalatmegosztó platformot. Fekete Tibor, a Szapáry Klub elnöke, a COOP Szolnok Zrt. vezérigazgatója elmondta: egyesületük az egykor Szolnokon működő Hozam Klub mintájára jött létre, és fő célja a helyi vállalkozások együttműködésének erősítése, valamint Szolnok, illetve a megye gazdasági fejlődésének elősegítése.
„A Klub egyik legfontosabb üzenetét John Fitzgerald Kennedy egykori amerikai elnök híres mondása alapján fogalmaztuk meg: Ne azt kérdezd, mit tesz érted Szolnok, hanem azt, hogy Te mit teszel Szolnokért!” – jegyezte meg Fekete Tibor, aki elmondta: e jelmondat jegyében a Klubban tagsággal bíró vállalkozások közös erővel, törekednek a megyeszékhely és a megye gazdasági érdekeinek képviseletére, prosperitásának növelésére. A Klubnak különböző méretű és más-más iparágakhoz tartozó vállalkozások a tagjai, amelyek soraiban a COOP Szolnok Zrt. mellett többek között a Béres Gyógyszergyár Zrt., a Malagrow Kft., a McHale Hungária Kft, illetve a Stadler Trains Magyarország Kft. is megtalálható.
Fekete Tibor a Klub névadójáról gróf Szapáry Gyuláról, a XIX. század végi Magyarország pénzügyminiszteréről, miniszterelnökéről szólva elmondta: az egyik legnagyobb szolnoki volt, aki a szandaszőlősi birtokának Szolnokhoz csatolásával kiemelt szerepet játszott abban, hogy a város megyeszékhellyé válhatott. Nevét viseli az a díj is, amit a Szolnok önkormányzata a város gazdasági életében kifejtett eredményes tevékenység elismeréseként adományoz helyi vállalkozásoknak.
A Szapáry Klub negyedik ülésén Dr. Csath Magdolna közgazdász, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kutatóprofesszora tartott előadást arról, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben miként alakult át a versenyképesség fogalma. A professzor ezzel kapcsolatban azt emelte ki, hogy a mostani gyorsan változó gazdasági környezetben csak akkor tud egy cég sikeres lenni, ha önmaga is változik. Ennek a folyamatnak többek között a része lehet az, hogy a vállalkozások olyan új termékeket, szolgáltatásokat fejlesztenek ki, amelyeket egy új piacon tudnak értékesíteni. De ide sorolható az is, ha átszervezik, hatékonyabbá teszik a működésüket, korszerűsítik a humánmenedzsmentet, és jobban ösztönzik a munkavállalóikat.
„Az átalakulás lényege, hogy a vállalkozásoknak a saját erősségüket, ellenálló-képességüket kell fokozniuk, hogy válságállók legyenek. Hosszabb távra kitekintve pedig az innovációnak kell kiemelt szerepet kapnia”
– tette hozzá. A professzor azt is kiemelte, hogy véleménye szerint nem a legmegfelelőbb a sokak által ismert és hangoztatott bruttó hazai össztermék (GDP) mutatón keresztül értékelni egy ország teljesítményét, ugyanis ez az adat a költés, a beruházás és a fogyasztás bővülését, azaz csupán mennyiségi növekedést mér. Ám a jelenlegi nemzetközi környezetben nagyobb szerepet kell szánni a minőségi tényezőknek, az értékteremtésnek. Ehhez pedig nagyon fontos a tudás bővítése és a céges együttműködések erősítése – hangsúlyozta.
Szalay Ferenc Szolnok polgármestere a városban működő vállalkozásokól elmondta: bebizonyosodott, látszik a pénzügyi eredményeken, hogy a koronavírus-járvány időszakában azok a helyi cégek döntöttek jól, amelyek előre menekültek, fejlesztettek, vagy felújításokba fogtak, és minden áron megtartották a munkaerőt. „Azoknak a vállalkozásoknak most nagyobb a problémája, amelyek el kezdtek spórolni, nem gondoltak a munkaerő megtartására, a cégük fejlesztésére” – tette hozzá. A polgármester kiemelte: összességében a város gazdasági ereje a pandémia hatására nem csökkent, inkább nőtt, amiben a járvány során a cégek, munkavállalók számára biztosított kormányzati támogatás, gazdaságfejlesztési akcióterv nagy szerepet játszott.
Kapcsolódó cikkeink
Kiugróan növekszik a csípős ételek iránti igény hazánkban
A magyarok számára elképzelhetetlen a konyha csípős íz nélkül, ráadásul…
Tovább olvasom >Csökkenőben a belga sörkivitel
Immár harmadik éve csökken a belga sörexport volumene. Az országon…
Tovább olvasom >Circana: kevesebb új árucikket dobtak piacra a kiskereskedők az elmúlt években
A pandémia és a háború miatt biztosra mennek a kiskereskedők,…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >