Új alapokra helyezett kínai-magyar kapcsolatok
Rendkívüli sikerként és mérföldkőként értékelte a kínai-magyar kapcsolatok területén Orbán Viktor miniszterelnök a Ven Csia-pao kínai kormányfővel folytatott kétoldalú megbeszéléseit. A kétnapos hivatalos magyarországi látogatásra érkezett kínai miniszterelnök szombaton az Országgyűlés épületében tárgyalt a magyar miniszterelnökkel.
Orbán Viktor kiemelte: a kínai népnek kijáró tisztelettel fogadtuk Ven Csia-pao-t. Kínáról szólva elmondta, hogy az ország nem csak saját népének fejlődését mozdította elő az utóbbi években, hanem a teljesítményével a globális jóléthez is hozzájárult. Nem ismerünk a történelemben példát arra, hogy valahol ilyen rövid idő alatt, ennyi embert sikerült volna a szegénységből kiemelni – mutatott rá.
A tárgyalásokról a magyar miniszterelnök elmondta: új és nagy jelentőségű szövetséget kötöttünk a Kínai Népköztársaság kormányával, tizenkét megállapodás került aláírásra, amelyek konkrét programokat, befektetéseket és pénzügyi megállapodásokat tartalmaznak.
Magyarország az euroatlanti kapcsolatrendszeren belül erős szövetségesekkel rendelkezik – fogalmazott a miniszterelnök -, ahhoz azonban, hogy a most zajló megújulás és gazdasági fordulat hazánkban sikeres lehessen, új szövetségesekre is szükségünk lesz. A mai tárgyalások úgy zárultak, hogy Kína és Magyarország ilyen szövetségesei lehetnek egymásnak – nyomatékosította.
Újságírói kérdésre válaszolva a miniszterelnök kifejtette, hogy a kínai befektetések ösztönzését – a most aláírt megállapodásokon felül – egy új kínai-magyar vállalkozói fórum létrehozásával, a bürokratikus akadályok lebontásával, a fiatalok Kína iránti figyelmének felkeltésével igyekszenek elősegíteni.
Orbán Viktor hangsúlyozta: a fejlődő kapcsolatokhoz szükséges erős alapok rendelkezésre állnak, és mind a két ország elkötelezte magát a munka alapú gazdaság mellett.
Ven Csia-pao kínai miniszterelnök is a szilárd alapokra épülő új kapcsolatokat emelte ki beszédében és elmondta: először barátoknak kell lennünk ahhoz, hogy sikeresen üzleteljünk. Az utolsó hivatalos miniszterelnöki látogatás óta eltelt huszonnégy évben a két országban számos változás ment végbe, de a baráti együttműködés megmaradt, és ezt erősíti meg mostani látogatásával is – tette hozzá.
A tárgyalásokkal kapcsolatban a kínai miniszterelnök aláhúzta: Kína bízik Magyarország fejlődésében, így magyar államkötvényeket fog vásárolni, a kínai állami fejlesztési bank pedig egymilliárd eurós különhitelt fog biztosítani a magyar félnek a kölcsönös befektetések előmozdítására, 2015-ig húszmilliárd dolláros szintre kívánják fejleszteni a kereskedelmi kapcsolatokat, valamint jelentős kínai vegyipari beruházás is várható hazánkban. Magyarország lehet továbbá a kínai gazdaság egyik európai logisztikai központja. Mindezek mellett a kínai miniszterelnök bejelentette azt is, hogy a humán kapcsolatok előmozdítása érdekében kölcsönös ösztöndíj programokkal biztosítják a kínai és a magyar diákok csereprogramjait, illetve kulturális központok létrehozását is tervbe vették.
Ven Csia-pao kínai miniszterelnök pénteken érkezett hazánkba. Az első napon fiatalokkal találkozott az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Gólyavárában, ahol kulturális program keretében beszélgetett a diákokkal. Beszédében kifejtette: bízik a két nép közötti barátság, a gazdasági, tudományos és oktatási kapcsolatok elmélyülésében és felhívta a figyelmet arra, hogy a fejlődés érdekében az országoknak kölcsönösen nyitniuk kell egymás irányába, tanulniuk kell egymástól.
A kínai miniszterelnök hivatalos látogatásra invitálta Orbán Viktort jövőre Kínába, amit a miniszterelnök elfogadott.
A két kormányfő megbeszélései után Ven Csia-pao a Magyar Tudományos Akadémián részt vesz egy kelet-közép-európai gazdasági fórumon ahol több vezető uniós politikus is jelen lesz, majd fogadja őt Schmitt Pál köztársasági elnök és Kövér László parlamenti elnök is.
(kormany.hu)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >Vállalkozásra szabott csarnokok segítik a KKV-k fejlődését és növekedését
A RaktárAD belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező logisztikai fejlesztő új fejezetet…
Tovább olvasom >