Turisztikai Ügynökség: csökkent a turizmus szezonalitása és területi koncentráltsága
Erősödött az év első öt hónapjában a turizmus, a bővüléssel párhuzamosan egyre több úti célon sikerült csökkenteni a szezonalitást, és a forgalom területi koncentrációja is enyhült – közölte a Magyar Turisztikai Ügynökség a legfrissebb statisztikai adatokról az MTI-nek szerdán. A szállodaszövetség az eddigi eredmények alapján idén is rekord eredményekre számít.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közzétett adatai szerint májusban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 7,6, a belföldi vendégek által eltöltötteké 7,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma ezzel 7,5 százalékkal haladta meg a tavaly májusit az áprilisi 0,8 százalékos visszaesés után.
Az MTÜ kiemelte: az év első öt hónapjában az ország minden részében nőtt a vendégforgalom. Ez arra utal, hogy mind több desztinációban sikerül csökkenteni a szezonalitást és a forgalom területi koncentrációja is enyhül. Ez a kormány által elfogadott Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia 2030 egyik kiemelt törekvése – írták. A Balatonnál a sokszor változékony időjárás ellenére is kétszámjegyű idén a növekedés, a térség egyre inkább négy évszakos úti céllá válik.
Elemzésük szerint az első öt hónapban a TOP 10 küldő ország közül az Egyesült Királyság kivételével minden országból töretlen a bővülés, sőt Románia esetében ennek üteme kétszámjegyű, 16 százalék volt. Kiemelkedő, hogy január-májusban az elsőszámú küldő piacról, Németországból is 7,1 százalékos bővülést mértek, a tavaly megindult növekedés továbbra is tart. A több mint egy éve folyamatosan bővülő orosz vendégéjszakák számának 2018. január-májusban mért 6,5 százalékos emelkedésével Oroszország az 5. helyen áll a küldő országok toplistáján.
Közölték: Budapest első öt havi turisztikai teljesítménye is kedvező, az összes vendégéjszaka-szám 4,6 százalékkal nőtt, a külföldi forgalom 3,5 százalékkal, a belföldi forgalom pedig kiugróan, 12,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége a május végéig elért teljesítmény alapján idén is rekorderedményekre, bevételekre számít, amiben várhatóan az eddigieknél nagyobb szerepe lesz a belföldi vendégforgalomnak, a fővároson kívüli szállodáknak – írták. Hozzátették, hogy az áprilisi kisebb megtorpanás után májusban ismét erősebb kereslet mutatkozott a magyarországi szállodák iránt, minden régióban. A belföldi vendégfogalomban jelentős szerepet játszó SZÉP-kártya felhasználás 3,7 százalékos növekedéssel 6,143 milliárd forintot tett ki május végéig, ami a magyar vendégek által fizetett szállásdíjbevétel 20,6 százalékát adta.
Nemzetközi összehasonlításban a magyarországi szállodák első öthavi teljesítménye nagyon kedvező: az egy kiadható szobára jutó szobaárbevétel (Revpar mutató) 55,3 euró lett, ami a kelet-közép-európai – Ausztria, Csehország, Magyarország, Szlovákia, Lengyelország – régióban a második legmagasabb volt a 67,4 eurót elérő osztrák szállodák után – ismertette a szállodaszövetség. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Nagy Márton: a magyarországi turizmus hasít
A magyarországi turizmus hasít, Ferihegy Európa leggyorsabban bővülő repülőtere –…
Tovább olvasom >Szallas.hu: az őszi belföldi foglalások negyedét SZÉP-kártyával fizették
Az őszi belföldi foglalásokhoz kapcsolódó online fizetések összértékének negyedét SZÉP-kártyával…
Tovább olvasom >Kilenc kiválóság vehette át a turizmus legmagasabb állami kitüntetését
A három kategóriában odaítélhető Kőrösi Csoma Sándor-díjakat olyan kiemelkedő szakemberek…
Tovább olvasom >További cikkeink
Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >A MOL Campus mindkét étterme, a Virtu és a Zazie is Michelin ajánlást kapott
Mindössze egy évvel a megnyitásukat követően a MOL Campus mindkét…
Tovább olvasom >