Túl vagyunk 2 millió visszaváltott palackon, de még vannak gondok
Az év eleje óta Magyarországon vissza lehet váltani a fém, műanyag és üvegpalackokat, mivel a gyártók most már csak ilyen kiszerelésben szállíthatják ki az italtermékeket a boltokba. Bár az átállás nem volt zökkenőmentes, a nyár folyamán jelentős növekedés volt tapasztalható a visszaváltások számában.

Még vannak kihívások
A palackvisszaváltás január elsején indult, a nagyobb üzletekben elhelyezett automaták segítségével. Szabó Szilvia, a MOHU gyártói felelősségi rendszerek vezetője elmondta az InfoRádióban, hogy az év eleje óta mintegy 29 millió palackot váltottak vissza. Ebből az utolsó ötmillió palackot az elmúlt néhány napban adták le a fogyasztók.
„Napról napra óriási mértékben növekszik a visszaváltott palackok mennyisége. A hét végén már 1,8 millió darab palackot váltottak vissza egy nap alatt a fogyasztók. Felfutóban van a rendszer, de látjuk, hogy ez egy tanulási folyamat, tanulják a fogyasztók, a kiskereskedők, és nekünk is iszonyat nagy feladat ennek a menedzselése”
– mondta Szabó Szilvia az InfoRádióban. Hozzátette, hogy naponta már több százezer tranzakció történik, és a panaszok száma csak száz körül van.
Az automaták esetleges hibáit a legtöbb esetben az üzletek alkalmazottjai is meg tudják oldani. Szabó Szilvia elmagyarázta, hogy a személyzetnek van kulcsa az automatákhoz, így ki tudják nyitni a gépet és eltávolítani az elakadt palackokat, illetve cserélni a nyomtatópapírt, ha az kifogy. Az üzletek feladata az is, hogy kicseréljék a gyűjtőzsákokat, ha azok megteltek.
„Amikor nem működik a gép, az nem azt jelenti, hogy elromlott, hanem valami olyan történt vele, aminek a 95 százalékát ott helyben el tudja hárítani a bolt személyzete”
– mondta Szabó Szilvia. Elismerte, hogy még kell néhány hét vagy hónap, mire a rendszer teljesen letisztul és mindenki pontosan tudja, mi a dolga.
A kis forgalmú boltok üzemeltetőinek azt javasolják, hogy kézi visszaváltással csatlakozzanak a rendszerhez. Ez egyszerűbb és költséghatékonyabb megoldás lehet számukra, és hozzájárulhat a rendszer hatékonyságához és zökkenőmentes működéséhez.
Összességében a palackvisszaváltás rendszere felfutóban van Magyarországon, bár a kezdeti nehézségek és tanulási folyamatok még jelen vannak. A fogyasztók és kiskereskedők fokozatosan alkalmazkodnak az új rendszerhez, amely hosszú távon jelentős környezetvédelmi előnyöket hozhat az ország számára.
Kapcsolódó cikkeink
Veszélyben a Mohu palackvisszaváltási szerepe egy új uniós rendelet miatt
Egy új európai uniós rendelet értelmében 2029-től kizárólag nonprofit szervezetek…
Tovább olvasom >Árnyékban nehéz növekedni
Tavaly is folytatódott a polikrízisek kora, „a nemzetközi helyzet fokozódott”,…
Tovább olvasom >MOHU: több mint kétmilliárd PET-palackot, fémdobozt és üveget váltottak vissza az indulás óta a REpont rendszerén keresztül
Több mint kétmilliárd PET-palackot, fémdobozt és üveget váltottak vissza a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szárazság, technológiai verseny és összefogás: beindult a hazai dinnyeszezon
Komoly kihívások közepette indul a 2025-ös magyar dinnyeszezon: a csapadékhiány,…
Tovább olvasom >Vezetőváltás a Fornettinél: Szabó Nándor az új ügyvezető igazgató
2025. július 1-jétől Szabó Nándor tölti be a Fornetti ügyvezető…
Tovább olvasom >Változás a Zwack vezetésében: Belovai Csaba a Zwack Unicum Nyrt. új vezérigazgatója
A Zwack Unicum Nyrt. tulajdonosi döntése értelmében 2025. július 1-től…
Tovább olvasom >