Túl a tejen – körkép és áttekintés
A speciális (tejcukor- vagy tejfehérje-érzékenységben szenvedők által is fogyasztható) tejtermékek vagy az olyan tejhelyettesítők piacán, mint a szójaital, komoly lehetőségek rejlenek, mivel a választék egyelőre meglehetősen szűk, miközben az erre érzékenyek száma nő. De a tejpiacon belül is erősödik azoknak a szegmenseknek a pozíciója, amelyek különösen kedvező élettani hatásokat mutatnak fel.
Világszerte érzékelhető, hogy a tejek, tejtermékek piaca a funkcionalitás irányába mozdult el
Bár a helyes táplálkozás egyik alapköve a tej és a belőle készült termékek, a fogyasztók egy része érzékeny valamelyik összetevőjére. Szerencsére ma már számtalan alternatívát kínál a kiskereskedelem. A választék még nem éri el a nyugati országokét, de bővül.
Nemcsak a speciális tejtermékek vagy tejhelyettesítők vannak lemaradásban a nyugat-európai piacok mögött, hanem maga a tej is. Bár érzékelhető egy lassú elmozdulás az UHT-tejek felől a frissebbek, elsősorban a hosszan friss (ESL) szegmens felé, a valódi értéktöbbletet jelentő tejek (például a mikrofilterezett, vitaminozott tejek) még nem honosodtak meg a hazai kiskereskedelemben.
Erősödő funkcionális szegmensek
– Világszerte érzékelhető, hogy a tejek, tejtermékek piaca a funkcionalitás irányába mozdult el. Nagyobb figyelmet kap a fogyasztók részéről a génmanipuláció-mentesség (amely egyébként a mi egyik fő jelszavunk is), a kalciummal, D- vagy B-vitaminnal dúsított termékek – mondja Kátai-Strasser Bernadett, a MONA Hungary tulajdonos-ügyvezetője. – Ezt meglovagolva igyekszünk mi is ebbe az irányba bővíteni termékvonalunkat. A közelmúltban bevezetett, cukor- és zsírmentes, úgynevezett „nullás” termékek közé tartozó Fasten joghurtcsalád után most piacra lépünk a ProX márkán belül a koleszterincsökkentő, probiotikus joghurtitallal. A speciális termékek aránya a teljes portfóliónkon belül hamarosan el fogja érni a 10 százalékot.
Nem véletlen, hogy a cég épp ezt a márkacsaládját bővíti. A probiotikus joghurt szegmense a válságtól függetlenül fejlődést mutat, mivel funkcionális termék: az emésztésre gyakorolt jótékony hatásával tett szert egy stabil vásárlói körre.
– Ugyanakkor a fogyasztók itt is keresik a minél kedvezőbb ár-érték arányt, tehát a márkahűségük gyengült. A mi probiotikus termékeinknek azonban épp az ár-érték arány az egyik legfőbb erősségük, ezért tudtak a piaci átlagot meghaladó mértékben fejlődni – mondja a szakember.
Újraárazva
A jelen gazdasági körülményei között elengedhetetlen, hogy a cégek újragondolják termékeik árpozicionálását a tejtermékek között is.
– Mi is így tettünk, és azt tapasztaltuk, hogy bizonyos kategóriákban többletforgalom generálható, ha az árpozíciót egy szinttel lejjebb helyezzük – mondja Strasser-Kátai Bernadett. – Ez jellemző például a probiotikus joghurtok piacára is. Ugyanakkor például a prémiumkategóriás joghurtok piaca még az árak emelését is „elbírta.”
A probiotikus termékcsalád árpozícióinak javítása nem azt jelenti, hogy a forgalmazó MONA Hungary ezentúl olcsóbban adja ugyanazt a kiszerelési egységet. Hiszen ez a márka imidzsének sérülésével járna. Inkább azt az utat választották, hogy az eddigi 4×100-as kiszerelést 6×125-össel váltották fel. Így amellett, hogy csökkentették a literre átszámított egységárat, a változtatás többletforgalmat is generált.
Bár a speciális tejtermékek nem feltétlen ízeikben speciálisak, az ízdivat változása őket is érinti. Strasser-Kátai Bernadett megemlíti a Fasten 0%-os joghurt és a Fru Fru aludttej télen piacra dobott bodzás ízvariánsának őket is meglepő sikerét.
Netre költöző márkák
Ettől az évtől komolyan átalakítja marketingmunkáját a MONA Hungary. A médiában folytatott kampányok helyett minden erőforrását a világhálóra fordítja. A márkái saját honlapjukon keresztül kommunikálnak a fogyasztókkal, a promóciós aktivitások is itt zajlanak majd.
– Teszteltük Ausztriában, mi történik az egyes kategóriákkal, ha a megszokott, hagyományos reklámkommunikáció helyett csak márkaportálokon próbáljuk elérni a fogyasztótábort. Ennek pozitív tapasztalatain felbuzdulva próbáljuk ki ezt az úttörő marketingstratégiát a hazai piacon. Minden márka ezeken az oldalakon keresztül egész évben aktív lesz, egy-egy fontos üzenet köré szerveződve. A Montice esetében például a testmozgás fontosságára hívjuk fel a figyelmet az iskolások körében, egy egész évben tartó játékos vetélkedősorozattal.
Növekszik a szójapiac
A szójaital, de például a rizs- vagy zabital is lehetséges alternatíva azok számára, akik valamilyen érzékenységgel rendelkeznek, és emiatt nem fogyaszthatnak tejet. Becslések szerint a hazai lakosság közel egynegyede küzd ilyen problémákkal. De nemcsak ők számítanak lehetséges célcsoportnak, hiszen ezeknek a termékeknek önmagukban is pozitív élettani hatásai vannak.
A hazai szójaitalpiac alulfejlettségét jól mutatja egy 2007-es felmérés. Akkor az egy főre jutó lakossági fogyasztás éves átlaga 4,1 dl, azaz körülbelül 2 pohár ital volt egy évben, és ez az érték anno az EU-átlagának pontosan a felét jelentette.
A világpiaci szója ára ugyanakkor folyamatosan nő, mivel egyre nagyobb a kereslet iránta. A szójából készült élelmiszerek tekintetében egyébként a lemaradásunk a fejlett nyugati országokhoz képest még nagyobb: ott ugyanis közel ötször annyit fogyasztanak belőle, mint nálunk, tudjuk meg Mészáros Barbarától, a Real Nature Kft. kereskedelmi vezetőjétől.
– Mindezek fényében örömteli adat, hogy az elmúlt évben, köszönhetően a jól irányzott innovációknak és természetesen annak, hogy az egészséges táplálkozók köre is folyamatosan bővül, enyhe emelkedést tapasztaltunk – újságolja. – Míg ugyanis 2010-ben az FMCG-piac, és ezen belül is az élelmiszerek eladása értékben és mennyiségben is csökkent, addig a tejhelyettesítők, és ezen belül is a szója piaci értékesítése is majd 5 százalékkal nőtt.
Természetesen!
A Real Nature vezérmárkája a Joya. Az ide tartozó termékek kizárólag génmanipuláció-mentes osztrák szójababból készülnek, emellett koleszterin-, laktóz- és gluténmentesek is.
– 2011 az innováció éve lesz számunkra, hiszen a teljes termékcsalád új csomagolásban, új ízekkel és új termékcsoportokkal jelentkezik, amelyek mind az egészséges táplálkozást támogatják – mondja Mészáros Barbara.
A cég kiemelt feladatának érzi, hogy a szója korábbi hazai negatív kicsengését („egyszerű húspótló”) megváltoztassa, az előítéleteket megszüntesse.
A Joya termékcsaládnál számos újítás és új termék várható az idén, de a Real Nature tervez egyéb, nem szója alapú újdonságokat is. Szlogenje a természetesség. Csak egészséges termékekkel foglalkozik, minden egyes termékbevezetést gondos tervezés és fejlesztés előz meg. Eladásösztönzés tekintetében pedig, bár egyelőre korlátozottak az anyagi eszközei, néhány szokatlanul kreatív marketingötlettel készül.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A magyar családi vállalkozások együttműködésbe fektetnek, nem a generációváltásba
A ma Magyarországon működő 515 ezer társas vállalkozás több, mint…
Tovább olvasom >Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >