Trendforduló a nemzetközi kereskedelemben: a vámok ismét emelkedőben
A második világháborút követően a vámok átlagos szintje 30-40% körül mozgott, de az elmúlt évtizedekben folyamatos csökkenés figyelhető meg – mutat rá a G7 cikke. Napjainkban az importtal súlyozott vám világszerte csupán 2,5% körül van, az Egyesült Államokban 1,5%, az Európai Unióban pedig ennél is alacsonyabb, mintegy 1,4% – mondta Horváthy Balázs, a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont kutatója.

A WTO egyik legfontosabb funkciója a vitarendezés
A globalizáció és a kereskedelmi korlátozások lebontása sok évtizeden át tartó folyamat volt, ám az utóbbi években észrevehető változás tapasztalható: a vámok ismét emelkedni kezdenek, miközben újabb kereskedelmi korlátozások jelennek meg. Az USA és Kína közötti gazdasági konfliktus egyre fokozódik, olyannyira, hogy már Kanada és az Európai Unió ellen is vámokat tervez bevezetni az amerikai adminisztráció.
A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályai szerint a tagállamoknak azonos kedvezményeket kell biztosítaniuk minden tagnak, kivételt csak a szabadkereskedelmi megállapodások jelentenek. Ennek ellenére az Egyesült Államok közel 25%-os vámot vetett ki a vele kereskedelmi egyezményben álló Kanada és Mexikó ellen is, a nemzetbiztonsági érdekre hivatkozva. Az ilyen hivatkozások egyre gyakoribbak, noha korábban szigorú és részletes indoklást követeltek meg.
A WTO egyik legfontosabb funkciója a vitarendezés, amely lehetőséget biztosított az országok számára, hogy jogi út által rendezzék kereskedelmi konfliktusaikat. 2019 óta azonban a vitarendezési mechanizmus gyakorlatilag megbénult, mivel az USA blokkolta a fellebbezési testületek tagjainak kinevezését. Mivel az eljárások már nem tudnak hatásos döntéseket hozni, az egyes államok közötti gazdasági viták sokkal kevésbé rendezhetők nemzetközi szinten.
Az Európai Unió próbált új megállapodásokat tető alá hozni a vitarendezés helyreállítására, ám eddig kevés sikerrel. Kína és az EU ugyanakkor részt vesz egy alternatív bírósági eljárásban, amelynek célja a viták rendezése, de az USA ebből kimaradt. A kereskedelempolitikai bizonytalanságok tovább fokozzák a gazdasági feszültségeket, és a jövőben további vámnövekedések is várhatók. Magyarország és az EU számára különösen fontos a közös vámpolitika fenntartása, amely előnyös feltételeket biztosíthat a magyar gazdaság számára is.
Kapcsolódó cikkeink
A Trump-vámok a gyógyszeriparra is kihatnak
Donald Trump új vámterve a gyógyszerimport visszaszorítását és az amerikai…
Tovább olvasom >Az Amazon visszakozik: kínai megrendelések lemondásával reagál az amerikai vámemelésre
A kereskedelmi háború új fejezete az e-kereskedelemben – az Amazon…
Tovább olvasom >Az olasz kormányfő szerint el kell kerülni a kereskedelmi háborút
Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámháború egyik…
Tovább olvasom >További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >Tízmilliók egy nyitófüllel – elindult a XIXO történetének legnagyobb nyereményjátéka
Idén nyáron minden eddiginél nagyobb dobásra készül a XIXO: elindult…
Tovább olvasom >