Továbbra is nagyon széles a kiskereskedelmi olló
A magyar kiskereskedelem továbbra is rendkívül változatos képet mutat: miközben az összegszerű forgalom jelentős, 10 százalékos növekedést mutatott az év első hét hónapjában, a megvásárolt termékek mennyisége ugyanebben az időszakban majdnem 10 százalékkal csökkent. Ez az olló az eladások és a mennyiségi értékesítés között aggodalomra ad okot.
Az új adatok szerint az első hét hónapban a kiskereskedelmi forgalom elérte a 10 278 milliárd forintot, ami 10 százalékos növekedést jelent egy év alatt. Azonban a mennyiségi értékesítés, ahol a naptárhatás is figyelembe van véve, szintén 10 százalékkal esett vissza. Ez a jelenség az áremelkedés és a reálbérek csökkenése miatt következett be. Az idei első félévben a reálbérek közel 6 százalékkal estek vissza, ami azt is jelenti, hogy tavalyhoz képest az idei vásárlóerő 94 ezer forint értékűre csökkent.
A júniusi meglepetést követően júliusban a hazai kiskereskedelem teljesítménye szintén várakozásoknak megfelelően gyenge volt. Bár az éves bázisú index kissé javult az előző hónaphoz képest, a havi forgalom ismét csökkent. Az élelmiszer-üzletek forgalma havi szinten közel 1 százalékkal csökkent, és a magas élelmiszerárak továbbra is gátolják a fogyasztást. Az érdekes, hogy az élelmiszerárstop bevezetése sem váltotta ki a várt felhalmozást a vásárlók körében – állapította meg Virovácz Péter, az ING elemzője.
A széleskörűen megfigyelt kiskereskedelmi olló azt mutatja, hogy az áremelkedések hatására a magyar fogyasztók kevesebb terméket vesznek meg ugyanolyan összegért. Ez a helyzet azokban az időkben, amikor az élelmiszerárak szignifikáns növekedését tapasztaljuk, és a reálbérek csökkenése súlyosbítja a helyzetet – kommenálta a friss kiskereskedelmi adatokat Virovácz Péter, az ING elemzője.
Kapcsolódó cikkeink
Van okunk óvatos optimizmusra
Hogyan alakul a magyar gazdaság a következő években? Milyen kihívásokkal…
Tovább olvasom >K&H: félénkebbek a középkorú magyarok, hiába a nagyobb jövedelem
Évtizedes távlatban fokozatos növekedést mutat a középkorúak jövedelme, az elmúlt…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >