Tovább nőtt a kínai ipar és kiskereskedelem
Tovább nőtt a kínai ipar és kiskereskedelem márciusban, ám az adatok értékelését változatlanul nehezíti, hogy a múlt év bázisadatai a koronavírus-járvány miatt szokatlanul alacsonyak voltak.
A kínai statisztikai hivatal pénteken közzétett adatai szerint az ipari termelés márciusban 14,1 százalékkal nőtt éves összevetésben. Elemzők enyhén lendületesebb, 17,2 százalékos bővülést jósoltak a január-februárra közölt, 35,1 százalékos növekedést követően. Tavaly márciusban a koronavírus-járvány gazdaságbénító hatásaira a kínai ipar 1,1 százalékkal zsugorodott.
Havi összevetésben márciusban 0,6 százalékos növekedést regisztráltak az előző hónaphoz képest, míg az első negyedéven a kínai ipar 24,5 százalékkal nőtt.
A termelés bővülése éves bázison számítva a feldolgozóiparban volt a legmarkánsabb: 15,2 százalékos növekedését mértek márciusban. Kiemelkedően jól teljesített az autóipar, amelynél 40,4 százalékos bővülést jegyeztek fel márciusban éves összevetésben.
A kiskereskedelmi forgalom 34,2 százalékkal nőtt márciusban a múlt év azonos időszakához képest, felülmúlva a 28,0 százalékos bővülést valószínűsítő elemzői várakozásokat. Az erős adat azonban részben a tavalyi alacsony bázisnak volt köszönhető, mely 15,8 százalékos visszaesésről árulkodott. Január-februárra 33,8 százalékos növekedést közöltek.
Az első negyedévet tekintve a kiskereskedelmi forgalom 33,9 százalékos bővüléséről számolt be a statisztikai hivatal.
A koronavírus-járvány által nagy mértékben sújtott vendéglátóipar forgalma éves bázison 91,6 százalékkal erősödött márciusban, míg az első negyedévben 75,8 százalékos növekedést ért el. A járványhelyzet által jóval kisebb mértékben érintett internetes kiskereskedelemben a növekedés ezzel szemben visszafogottabb ütemű volt: az első negyedévben 29,9 százalékos bővülést jegyeztek fel ezen a területen.
Az állóeszköz-beruházások gyorsuló ütemben, a várakozásokat meghaladva nőttek január-márciusban. Az év első három hónapjában az állóeszköz-beruházások értéke 25,6 százalékkal nőtt a tavalyi azonos időszakhoz képest. Elemzők 25,0 százalékos növekedést vártak az első két hónapban mért, 35,0 százalékos emelkedés után. A beruházások több mint felét kitevő magánberuházások 26,0 százalékkal nőttek at első negyedévben.
A statisztikai hivatal felmérése alapján a munkanélküliségi ráta 5,3 százalékot ért el márciusban, enyhén mérséklődve a februári, 5,5 százalékos adathoz képest.
Minthogy azonban a számítás alapját képező felmérés nem teljes körű, így ez az adat nem feltétlenül képes hű képet adni a valós helyzetről. A kínai kormányzat az idei évre azt tűzte ki célul, hogy 5,5 százalék körül tartja a munkanélküliségi rátát, miközben 11 millió új, városi munkahelyet teremt.
A statisztikai hivatal szintén pénteken tette közzé az első negyedéves gazdasági növekedési adatokat. A kínai bruttó hazai termék (GDP) 18,3 százalékkal nőtt január-márciusban, ami a kínai gazdaság helyreállásának folytatódására utal.
Kína a világ jelentősebb gazdaságai közül egyedüliként tudott gazdasági növekedést elérni 2020-ban. A tavalyi, 2,3 százalékos GDP bővülést követően Peking idénre 6 százalék feletti növekedést irányozott elő, a gazdaság egészséges fejlődését megcélozva. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) mindazonáltal április elején 8,4 százalékra javította fel előrejelzését a kínai gazdaság idei növekedését illetően. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Kína újra megnyitja piacát a japán tengeri termékek előtt
Az elemzők által becsültnél erőteljesebben lassul a kiskereskedelmi forgalom növekedése…
Tovább olvasom >Fitch: élénkülő világgazdaság a vámháborús enyhülés nyomán – Kína és az USA húzhatja a növekedést
A vártnál erősebb gazdasági teljesítményre számít 2025-ben a Fitch Ratings:…
Tovább olvasom >Liz Truss: realisztikusabb kereskedelemre kell visszatérn
Realisztikusabb kereskedelemre kell visszatérni, amely országok közötti megállapodásokon alapul –…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >