Tovább nőhet a globális élelmiszerinfláció az indiai helyzet miatt
Az idei évben India monszunszezonja során komoly aggodalmakat vet fel a csapadékhiány és az azt kísérő aszály. A világ legnépesebb országában utoljára nyolc éve esett ilyen kevés eső a monszun idején, és ha a szeptemberi esőzések is elmaradnak, ez még tovább súlyosbíthatja a már rekordmagas szintre emelkedett élelmiszer-inflációt. Az indiai mezőgazdaság létfontosságú része a monszun, amely az öntözéshez és a víztározók feltöltéséhez szükséges vizet biztosítja. Az idei szezonban azonban legalább 8 százalékos csapadékhiány alakulhat ki, ami főként az aszálytól szenvedő északi és keleti államokat érinti.

Az egész világra kihat az indiai helyzet
Az El Nino hatására a hagyományosan esős augusztus szárazabbra fordult, és szeptemberben sem várható javulás. Az északi és keleti államokban az esőzések tovább csökkenhetnek, míg délen akár több eső is hullhat. A nyári hónapokban az aszály és a klímaváltozás már negatív hatással volt a termelésre, például a júniusi és júliusi esőzések is az átlag alatt maradtak. Az augusztus pedig rendkívül száraznak bizonyult, ami a legrosszabb augusztus lehet az elmúlt száz évben.
A fokozódó aszály és a csapadékhiány tovább erősíti az élelmiszer-inflációt, amely már most komoly problémát jelent. Az élelmiszerek árának emelkedése az indiaiak pénztárcáját terheli, és az élelmiszer-infláció 2020 óta sosem látott szintre, 11,5 százalékra emelkedett. Az alapvető élelmiszerek, például zöldségek, fűszerek és gabonafélék ára jelentősen nőtt. Az Indiai Központi Bank által kitűzött inflációs cél elérése egyre sürgetőbb a kormány számára, különösen a választások közeledtével.
Az élelmiszerárak emelkedése hatással van a fogyasztói magatartásra is. Az emberek kénytelenek más területeken visszafogni a költekezést, például ruházat és cipők vásárlásában. A kiskereskedők az árengedményekkel próbálják ösztönözni az értékesítést, és a fesztiválszezonban is reménykednek a fogyasztás élénkülésében. Azonban a válságos élelmiszer-infláció miatt a helyzet továbbra is bizonytalan marad, és az indiaiak kénytelenek az élelmiszerköltségek emelkedése miatt más területeken megszorításokat tenni.
Kapcsolódó cikkeink
A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség fellép az élelmiszerinfláció ellen
Az élelmiszereket előállító és beszállító vállalatok együttműködése nélkül a kiskereskedelmi…
Tovább olvasom >Újabb beavatkozás jöhet az élelmiszerpiacon: profitkorlátozással mérsékelné az inflációt a kormány
A múlt csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely kilátásba helyezte, hogy a…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: A kiskereskedelmi forgalom bővülése 4-5 százalékos sávban van jelenleg
Az idei a gazdasági áttörés éve, 2025 második felében már…
Tovább olvasom >Az élelmiszeripar értékesítési árai 6,1 százalékkal emelkedtek
2025 februárjában az ipari termelői árak átlagosan 8,2 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >Emelkednek a reálbérek, nő a bizalom, emelkedik a kiskereskedelmi forgalom
Januárban folytatódott a bérek dinamikus emelkedése, állapította meg a legfrissebb…
Tovább olvasom >