Tovább lazít Ausztria
Az összes üzlet kinyithat nyugati szomszédunknál május 2-án. Május 4-től fokozatosan újraindul az oktatás is, a hónap közepétől pedig az éttermek és bárok is felhúzzák a rolót. Az osztrák kormány Európában az elsők között enyhített a karanténon – olvasható a privatbankar.hu-n.
Tovább lazít Ausztria a koronavírus elleni küzdelem jegyében március közepén elrendelt karanténon és korlátozásokon.
Nyitnak az üzletek és az iskolák
Az egyik legnagyobb horderejű változás, hogy ma reggeltől már minden üzlet kinyithat szerte az országban.
A boltok az eddiginél több vásárlót engedhetnek be: vevőnként 10 négyzetméter „egyéni teret” kell biztosítaniuk az eddigi húsz négyzetméter helyett. (Kérdés, hogy ezt a gyakorlatban hogyan és mennyire ellenőrzik majd – a szerk.) Ez a szabályozás érvényes a templomokra és a szabadtéri piacokra is helyi sajtóhírek szerint.
A maszk használata ugyanakkor továbbra is kötelező.
Ausztriában már április 14-én enyhítettek az üzletek zárva tartására vonatkozó szabályokon, akkor azonban csak a 400 négyzetméternél kisebb boltok nyithattak ki. A szupermarketek és a gyógyszertárak – megkötésekkel – a karantén teljes ideje alatt fogadhattak vásárlókat.
Május elsejétől egyéb szigorításokat is feloldott az osztrák kormány. Véget értek az úgynevezett kijárási korlátozások, amelyek eddig – néhány kivételtől (bevásárlás, munkába járás stb.) eltekintve – megtiltották a tartózkodást a nyilvános területeken és helyeken.
Péntektől ismét megkötések nélkül birtokba vehetik az osztrákok ezeket a tereket,
ugyanakkor továbbra is minimum egy méter távolságot kell tartaniuk a velük nem egy háztartásban élő emberektől. A „nyilvános, zárt terekben” kötelező a védőmaszk használata.
Május elsejétől engedélyezik a nyilvános rendezvényeket is, igaz, egyelőre maximum tíz főig. Temetéseken maximum 30 fő vehet részt. A tiltás ugyanakkor nem vonatkozik a magánrendezvényekre és a gyűlésekre.
A maszk használata nem csak az üzletekben, hanem a tömegközlekedési eszközökön is kötelező, de azokon nem muszáj betartani az egy méteres távolságot, ha az nem lehetséges az utasok nagy száma miatt, illetve ki- és beszállásnál.
A boltokban egyébként az eladóknak is védőmaszkot kell hordaniuk.
A vendéglátóhelyek (éttermek, bárok) május közepén nyithatnak ki megkötésekkel.
Május negyedike és június eleje között pedig fokozatosan, több szakaszban megindulhat a tanítás az iskolákban. Elsőként a végzős tanulók térhetnek vissza.
Május végétől pedig a szállodák is fogadhatnak vendégeket.
Az elsők között Ausztria – Dánia és Csehország mellett – Európában elsőként jelentette be a koronavírus miatt elrendelt szigorító intézkedések lazítását.
Ez azután vált lehetővé, hogy javult a járványügyi helyzet, és csökkenni kezdett az aktív fertőzöttek száma.
„Ausztria más országoknál gyorsabban és szigorúbban reagált (a koronavírusra), ezért eddig el tudtuk kerülni a legrosszabbat. Ez a körülmény lehetőséget ad arra, hogy gyorsabban kerüljünk ki a krízisből – de csak akkor, ha továbbra is mindannyian következetesen betartjuk az intézkedéseket” – mondta akkor Sebastian Kurz osztrák kancellár.
A kormány a mostani enyhítésekkel a vírus elleni küzdelem okozta társadalmi-gazdasági károkat kívánja csökkenteni.
Egy aktuális közvélemény-kutatás szerint az osztrákok ma már elsősorban nem a koronavírustól, hanem a gazdasági következményektől félnek.
A megkérdezettek csupán hét százaléka véli úgy, hogy a vírus nagyon fenyegető saját vagy a vele egy háztartásban élők egészségére nézve, a karantén gazdasági hatásait viszont háromszor többen tartják nagyon fenyegetőnek.
Arra a kérdésre, hogy a vírus legyőzése vagy a gazdaság beindítása a fontosabb, a felmérésben résztvevők 48 százaléka a gazdaságot jelölte meg prioritásként.
Ausztriában pénteki adatok szerint kevesebb mint 1900 aktív fertőzöttről tudnak – április közepén még ötezer felett volt ez a szám. Összesen eddig több mint 15 ezer fertőzöttet diagnosztizáltak.
Kórházban kevesebb mint 500 embert ápolnak, és mintegy 120-an vannak intenzív osztályon. A vírussal összefüggésben 589-en vesztették életüket, több mint 13 ezren meggyógyultak.
Robbant a vírusbomba
Egy esetben ugyanakkor „elaludtak” az osztrák hatóságok: egy tiroli síközpontban február végén-március elején turisták tömegei kapták el a vírust, akik széthordták azt Európában.
„Folytatódott a szezon. A diszkókat és a bárok benti részét bezárták, néhány alkalmazottat karanténba küldtek, de a kiülős részek és az éttermek nyitva maradtak. Tovább dolgoztunk” – mondta a Privátbankár.hu-nak korábban egy szemtanú. A központot csak március 13-án vonták karantén alá az egész régióval együtt. (Wéber Balázs, privatbankar.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Termékvisszahívást rendelt el a Coca-Cola HBC Ausztriában
Elővigyázatosságból visszahívta fél literes kiszerelésű, különböző szénsavas italait a Coca-Cola…
Tovább olvasom >Ausztriában lassult az élelmiszerinfláció szeptemberben
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedése az előzetes becsléssel összhangban…
Tovább olvasom >Többszínű ESL-eket vezetett be a SPAR Austria
Többszínű elektronikus polccímkéket (ESL) vezetett be a SPAR Austria, amellyel…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >