Több mint 4000 kiló sugárzó hús került a japán üzletekbe
A japán élelmiszerkereskedelem számára egyre nagyobb kihívást jelent a fukusimai katasztrófát követőn cézium szennyezés, ami a jelenlegi információk szerint 58 farmot érint.
A japán mezőgazdasági minisztérium tájékoztatása szerint 58 farmon 2 600 marhát ért sugárzás, miután a gazdák céziummal szennyezett takarmánnyal etették őket. A legnagyobb japán élelmiszerkereskedelmi lánc úgy tudja, hogy több mint 4 ezer kilogramm sugárzó hús került a polcokra országszerte. A hatóságok által meghatározott 500 helyett a marhahúsban 2 300 becquerel sugárzást mutattak ki.
A Bloomberg tudósítása szerint Micsihiko Kano mezőgazdasági miniszter azt közölte, hogy a hatóságok nem számítottak arra, hogy az állatok szennyezett takarmányt kapnak. A tárcavezető ezzel magára vonta több japán civilszervezet haragját, amelyek szerint Tokió nem reagál időben és nem kezeli megfelelően a vészhelyzetet.
A kormány július 19-én tiltotta be a Fukusimából származó marhahús forgalmazását, de addigra már az üzletekbe került a fent említett mennyiség. A Kiotó Egyetem professzora szerint a legnagyobb veszélyt az jelenti, ha valaki a marhahús mellett más, szennyezett termékeket is fogyaszt, például a térségből származó halféléket, amelyek a megengedett cézium mennyiség harmincszorosát tartalmazzák.
Japánban nincs a radioaktivitást központilag ellenőrző szerv, a helyi önkormányzatok önkéntes alapon végzik el a teszteket. Az Atomenergia Intézet illetékesei azt sem tudják, mitől növekedhetett most egyes termékek sugárzása, lehetséges, hogy a talajvíz szivárgása a bűnös, de elképzelhető, hogy szennyezett tengervíz került felszínre a tájfun miatt. – írja a Bloomberg nyomán a Világgazdaság Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >