Több cég is halgazdálkodásról szóló megállapodást sürget Nagy-Britanniában
Az Egyesült Királyság legnagyobb, tenger gyümölcseinek feldolgozója azzal fenyegetőzik, hogy leállítja az Atlanti-óceán északkeleti részéből származó halak beszerzését, ha a part menti államok – köztük az Egyesült Királyság és az EU országai – nem jutnak megfelelő megállapodásra a populációk kezeléséről még ebben a hónapban – írja a The Guardian nyomán az origo.
A Young’s Seafood csatlakozott a Tesco, a Co-op, a Princes, az Aldi, az Asda, a Waitrose, a Marks & Spencer és más kiskereskedők és beszállítók csapatához. Ezek a cégek sürgős intézkedéseket követelnek a brit miniszterektől a makréla-, hering- és kék tőkehalállományok fenntarthatóbb feldolgozása érdekében.
Az Atlanti-óceán északkeleti részén halászó államok már több mint egy évtizede nem tudnak a tudósok által meghatározott fenntartható határértékeknek megfelelő kvótákban megállapodni. Ennek eredménye mindhárom populáció (makréla, hering és kék puha tőkehal) csökkenése. A fogások 2015 óta összességében 4,8 millió tonnával haladták meg a fenntartható határértékeket.
A Young’s Seafood szerint a part menti államok, köztük Norvégia, Izland, Oroszország és a Feröer-szigetek között a fogási kvótákról folyó viták „veszélyeztetik” az értékes halállományok egészségét, és „arra késztetik a vállalkozásokat, hogy felemeljék szavukat” a kérdésben.
A vállalat levélben fordult a makrélát halászó országokhoz, amelyek ezen a héten találkoznak Londonban, hogy megállapodjanak a három populáció közös állománygazdálkodásáról, és sürgette őket, hogy „tegyék félre a nemzeti érdekeiket”, és állapodjanak meg a fenntartható intézkedésekben. A levél a tudományos szakvélemények követésére, hosszú távú gazdálkodási tervek elfogadására és vitarendezési mechanizmusok alkalmazására szólította fel a tárgyalóasztalhoz ülő feleket.
„A Young’s Seafood úgy véli, hogy a kvóták egyoldalú megállapítása elfogadhatatlan veszélyt jelent a közös állományú halászatra, az érintett part menti államoknak támogatniuk kell az ICES [Nemzetközi Tengerkutatási Tanács] szakvéleményével összhangban lévő, a teljes kifogható mennyiségre vonatkozó megállapodás megkötését, és törekedniük kell egy hosszú távú, tudományos alapokon nyugvó gazdálkodási megállapodásra” – áll a vállalat közleményében.
A vállalat alapító tagja az Észak-atlanti nyílt tengeri fajok érdekvédelmi csoportnak (NAPA), amely 50 kiskereskedő és beszállító közel 250 milliárd eurós vásárlóerőt képviselő koalíciója.
Csak ebben az évben az Atlanti-óceán északkeleti részén a makrélára, az atlanti-skandináv heringre és a kék puha tőkehalra vonatkozó kvótákat 41 százalékkal, 35 százalékkal, illetve 25 százalékkal a tudományosan javasolt határértékek fölött állapították meg.
Az éghajlati válság hatására a halállományok eloszlása eltolódott, emiatt minden ország saját önös érdekei szerint egyoldalúan határozta meg a kvótákat. (origo)
Kapcsolódó cikkeink
Több mint 3 milliárd forintos kerettel nyílt felhívás a haltermelőknek
A Magyar Halgazdálkodási Operatív Program Plusz (MAHOP Plusz) a 2021-2027…
Tovább olvasom >A tógazdasági haltermelés volumene 7 százalékkal csökkent
A magyarországi tógazdasági haltermelés volumene 2023-ban 19 673 tonna volt,…
Tovább olvasom >Veszélyt jelentő inváziós halfajok telepítését akadályozta meg az Állami Halőri Szolgálat
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Állami Halőri Szolgálata (Nébih ÁHSZ) a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >