Több búza lesz a világpiacon
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) folyamatosan nyomon követi, és a rendszeres kiadványaiban közreadja a világ mezőgazdasági és élelmiszeripari termékpiacainak tendenciáit.
Az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériumának (USDA) adatai szerint az Egyesült Államokban a bika ára nem változott, 4 dollár (USD)/kilogramm hasított hideg súly volt 2019 júliusában és egy évvel korábban is. Brazíliában a szarvasmarha ára brazil reálban kifejezve 8 százalékkal emelkedett 2019 júliusában az előző év azonos hónapjának átlagárához képest. Argentínában a szarvasmarha ára argentin pezóban kifejezve 52 százalékkal nőtt ugyanekkor.
A NAIK AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a fiatal bika termelői ára 793 forint/kilogramm hasított meleg súly volt 2019 júliusában, nem változott számottevően az előző év azonos hónapjának átlagárához viszonyítva. A vágótehén ára 1 százalékkal, a vágóüszőé 9 százalékkal emelkedett a vizsgált időszakban.
***
A brit környezetvédelmi, élelmezésügyi és vidékfejlesztési minisztérium (DEFRA) adatai szerint az Egyesült Királyságban a bejegyzett tojáscsomagoló üzemek adatai alapján a tojástermelés 3 százalékkal emelkedett 2019 második negyedévében 2018 azonos időszakához képest. Az Európai Bizottság adatai alapján az Unióban az étkezési tojás csomagolóhelyi ára 123,1 euró/100 kilogramm volt 2019 első harminckét hetében, ez 10 százalékkal alacsonyabb az előző év azonos időszakának átlagáránál.
A NAIK AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon az étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára 7 százalékkal 23,9 forint/darabra csökkent ugyanekkor.
***
Az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériumának (USDA) augusztusi előrevetítése szerint az egy évvel korábbinál 5 százalékkal több, 768 millió tonna búzát takaríthatnak be a világon a 2019/2020. gazdasági évben. Magyarországon az Agrárminisztérium (AM) tájékoztatása szerint 982,7 ezer hektárról 8 millió tonna kukorica kerülhet a tárolókba az idén.
A Tallage francia piacelemző vállalat szakértői a világ első számú repcemagtermelőjénél, az Európai Unióban 19 százalékkal kisebb területről (5,6 millió hektár) 17,4 millió tonna repcemagtermésre (–13 százalék) számítanak a folyó szezonban. Magyarországon az AM tájékoztatása szerint 561,7 ezer hektárról 1,7 millió tonna napraforgómagot takaríthatnak be az idén.
***
A NAIK AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a nyerstej országos termelői átlagára 97 forint/kilogramm volt 2019 júliusában. A nyerstej átlagára nem változott 2019 júliusában a 2019. júniusihoz képest, ugyanakkor 6 százalékkal meghaladta az előző év azonos hónapjának átlagárát. A nyerstej kiviteli ára 107,6 forint/kilogramm volt 2019 júliusában, az előző havihoz képest 15 százalékkal, az egy évvel korábbihoz viszonyítva 4 százalékkal nőtt. //
Kapcsolódó cikkeink
AI-jelölést szeretnének a fogyasztók az élelmiszercímkéken
Egy friss felmérés szerint a fogyasztók 83%-a úgy véli, hogy…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >Új helyszínen várja az érdeklődőket a Nébih Farm
Decembertől megnyitotta kapuját a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) megújult Nébih Farm,…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >