Tízmilliárdokat vihet el a kiskereskedelemben a tranzakciós adó
Körülbelül ugyanazt az összeget viheti el a tranzakciós adó a kiskereskedelemben, mint az idén kivezetésre kerülő válságadó.
Bár az Orbán-kabinet tartotta magát korábbi ígéretéhez, és 2013-ra már kivezette a kiskereskedelemben jókora feszültséget okozó, éves szinten 30 milliárd forint körüli krízisadót, úgy tűnik, hogy a kormány lényegében azonos mértékű összeget von el az ágazattól a tranzakciós illetékkel. Előzetes és durva szakmai becslések szerint a kiskereskedelmi ágazatban több tízmilliárd forintos lehet ez a levonás, a megkérdezett szakértők leginkább 25 és 30 milliárd közötti összegre is számítanak.
A válságadóhoz képest a fő különbség az, hogy ezúttal ez az adó jóval inkább „szétterül” a kiskereskedelem szereplői között, ezt az adót nem csak néhány nagy cég fizeti meg.
Amiben azonban semmi sem változik, hogy a kiskereskedelemben a tranzakciós adó is voltaképpen fogyasztást terhelő adóként jelenik meg, azaz a kereskedők korábban a krízisadót, úgy most ezt a sarcot is áthárítják majd a fogyasztókra.
A megkeresett nagy kereskedelmi láncok egyelőre nem kívántak névvel nyilatkozni az ügyben arra hivatkozva, hogy a partnerbankok bevonásával jelenleg is azt számolgatják, hogy a most látható kormányzati elképzelések alapján mekkora lesz a forgalmuk után a tényleges adóteher.
Az egyetlen konkrét összeget eddig Dominque Ducoux, az Auchan vezérigazgatója mondta, aki egy sajtó számára szervezett háttérbeszélgetésen úgy fogalmazott, hogy számukra 300 millió forint lehet ennek az adónak a terhe. Ez azonban igencsak a lehetőségek alsó határa lehet. A 300 millió forint annyit jelentene, hogy – az Auchan teljes, tavaly 237 milliárdos forgalmát alapul véve – a forgalmuk egy ezreléke menne el erre a célra.
Ez a 8000 milliárd forintos kiskereskedelemre vonatkoztatva 8 milliárd forint adóbevételt jelentene. Azonban az ágazatban minden bizonnyal ennél jóval nagyobb lehet az adó mértéke, mivel az ágazat cégeinél multiplikálódik, azaz többször is megjelenik ez az adótétel.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára úgy becsüli, hogy több tízmilliárd forintos elvonásra számíthat az ágazat. (Népszabadság Online)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megugrott a FAO globális élelmiszerár indexe
Az elmúlt 18 hónap legmagasabb értékére ugrott az élelmiszer-alapanyagok globális…
Tovább olvasom >Suppan Gergely: magasabb növekedési pályára állhat a gazdaság
Magasabb növekedési pályára állhat a magyar gazdaság 2025-től – mondta…
Tovább olvasom >Sok sót tartalmaznak és drágák az új generációs növényi alapú húsok
Míg a növényi alapú húshelyettesítők nagy többsége a hússal szemben…
Tovább olvasom >