think.BDPST: szabályozással a technológia fejlődése mentén
A digitalizáció, illetve a technológiai innovációk szolgálhatnak a világ fejlődésének legerősebb motorjaként, azonban fontos, hogy a gyorsan fejlődő technológiát helyén kezeljék, és megfelelő keretrendszerben hasznosítsák az emberek. Az új digitális eszközökre szabott szabályozásoknak védeni kell az egyén érdekeit, vagyis az adatainkat, a személyes információinkat is, azok jogszerűtlen felhasználásától.
Szerző: Gyarmati Orsolya
Ez volt az a közös pont, amiben minden előadó egyetértett az ötödik alkalommal megrendezett think.BDPST konferencián, ahol többek között az oktatás jövőjét, a technológiai óriásvállalatok szabályozási kérdéseit, az 5G terjedésével várható hatásokat és az adatvédelem világjárvány által felszínre hozott kérdéseit vizsgálták.
Varga Judit igazságügyi miniszter a tech óriások lehetséges szabályozása kapcsán elmondta: a Digitális Szabadság Bizottságot nem azért hozta létre tavasszal a kormány, hogy cenzúrázza a Facebookot, hanem azért, hogy a jogállamisági garanciákat vizsgálja az interneten. Például, hogy miként érvényesül a jog az online világban, olyan területeken is például, mint a fogyasztók vagy a gyermekek védelme.
Digitális oktatás szociális érzékenyítéssel
A konferencia egyik panelbeszélgetése a COVID alatti és az „új normálisban” tovább változó oktatás helyzetét vizsgálta. Andrej Bederka, a Szlovák Nemzeti Koalíció digitális készségekért és munkákért felelős képviselője és Andreas Riepl, az e-oktatásért felelős osztrák Nemzeti Kompetencia Központ képviselője is egyetértett abban, hogy fontos, hogy a megfelelő technológia rendelkezésre álljon, és a legelmaradottabb településeket is felzárkóztassák az internet segítségével. A következő lépés pedig a biztonságos, egységes közös platformok elérésének biztosítása lenne, mivel a vírus első hullámában a legtöbb pedagógus nem professzionális eszközökkel érte el diákjait, ezáltal pedig nem teljesült a személyes adatok védelme. Nádori Gergő, a Tanárblog egyik alapítója hozzátette, hogy ennek alapfeltétele a tanárok továbbképzése is, mindez viszont mit sem ér akkor, ha nem tudják fejleszteni a pedagógusok szociális érzékenységét. Hiszen a jövő nem a robot tanároké, hanem a gyerekek iránt érzékeny és szinte coach szerepet betöltő pedagógusoké lesz.
Az adatvédelem kapcsán dr. Péterfalvi Attila a GDPR-rendelet érvényesülésének fontosságát hangsúlyozta az új technológiák felhasználásának szükséges szabályozását illetően. Akár a COVID miatt fejlesztett alkalmazásokról, akár az egyre jobban terjedő mesterséges intelligencián alapuló technológiákról beszélünk, a leglényegesebb az, hogy a tech vállalatok csak az elengedhetetlen adatokat és az adott tevékenységhez szükséges időtartamra gyűjtsék a felhasználókról, tette hozzá a konferencián részt vevő Wojciech Wiewiórowski európai adatvédelmi biztos.
Tudományos ismeretek a tech óriások regulációjához
A nagy óriásvállalatok szabályozását megvitató panelbeszélgetés során elhangzott, hogy szükség van megfelelő regulációra, azonban fontos, hogy a szabályozásokat tudományos módszerekkel és megközelítéssel alkossuk meg. Moira Gilchrist, a Philip Morris International stratégiai és tudományos kommunikációért felelős alelnöke, illetve Joerg Bauer, a Tungsram vezérigazgatója is azt hangsúlyozta, hogy a szabályozóknak meg kell érteni a tudományos folyamatokat, és minden új regulációnak kutatáson kell alapulni. Csatári István, a Hello Tomorrow Hungary alapítója is megerősítette, hogy napjainkban nem a nagy globális vállalatok megállítása, illetve visszaszorítása a kulcs a fejlődéshez, valamint az emberek személyes védelméhez, hanem az, hogy megfelelő rendszerben működjenek, rájuk szabott jogi keretek között. //
Kapcsolódó cikkeink
ESG – a fenntarthatósági szabványokról jogi szemmel
2023 decembere óta számos jogszabály látott napvilágot az ESG-részletszabályokról, amelyben…
Tovább olvasom >Az ár-érték arány az úr, de többet is költenénk…
A Business Days konferencián Mekler Anita, a PwC Magyarország cégtársa…
Tovább olvasom >Az Európai Bíróság korlátozza a Meta célzott hirdetésekhez használt adatgyűjtését
Az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága (CJEU) október 4-én úgy…
Tovább olvasom >További cikkeink
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én délig
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én, a…
Tovább olvasom >Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >Adni Öröm! – nehéz sorsú embereknek gyűjtenek tartós élelmiszereket a SPAR-üzletekben
Elindult mától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország…
Tovább olvasom >