Tények és érvek
Egy év alatt, 2006. augusztushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 10,9 százalékkal emelkedtek a KSH adatai szerint.Drasztikusan emelkednek az élelmiszerárak a világpiacon is, a gabonakészletek csökkenése miatt. A megváltozott időjárási viszonyok következtében estek a termésátlagok, drágultak a termények. Az OECD tanulmánya szerint ez a tendencia tartósnak ígérkezik. Ezek a nem túl örömteli tények.
Jó, fogadjuk el a terméskiesést, fogadjuk el a beszállítók érveit. De gondolkodjunk el egy kicsit.
A SPAR üzleteiben, a szortimentben döntően Magyarországon előállított, a magyar ízlésnek megfelelő élelmiszerek szerepelnek. Az import aránya alacsony. Ezt a jó szokásunkat meg is kívánjuk tartani.
Azonban a meglévő jó együttműködés a beszállítóinkkal nem ok arra, hogy az indokoltnál magasabb áremelést elfogadjunk. Kinek jó az, ha az ipar és a termelők a mostani helyzetet felhasználják esetleg kevéssé hatékony gazdálkodásuk fedezésére? A vásárlók addig tudnak nyújtózkodni, amíg a takarójuk ér. Egy picit még azon is túl nyújtózkodnak, de lehetőségeik végesek. Itt van mindjárt a 7-8 százalékos reálkereset-csökkenés, amelyet nem lehet figyelmen kívül hagyni. S alig jutottak túl a családi kasszát alaposan megterhelő iskolakezdés kiadásain.
A SPAR szakemberei, szállítópartnereinkkel együtt alaposan elemzik az áremelést, annak szükséges mértékét. Sem a termelőknek, sem a kereskedőknek nem lehet érdekük az indokolatlan áremelésből származó esetleges forgalomcsökkenés.
Első a vásárló. Az ő érdekeire és pénzére, kérem, figyelemmel kell lenni.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >