Tej Terméktanács: időleges árcsökkenést hozhat az orosz embargó
Az Európai Unió elleni orosz importtilalom átmenetileg csökkenheti a tejtermékek árát, mert az orosz piacra szánt termékeket akár dömpingáron is megpróbálhatják értékesíteni a kereskedők – írja a Népszabadság Online.
A magyar tejtermelőkre nem közvetlenül az orosz szankciók, hanem azok várható közvetett hatásai jelenthetnek veszélyt. Az unióban ragadó termékeket ugyanis dömpingáron is jobban megéri eladni, mint kidobni – mondta Harcz Zoltán, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója.
Kiemelte: a pontos jogszabály még nem ismert, így az érintett termékek köre sem egyértelmű. Ismertetése szerint a magyar-orosz viszonylatban a tejtermékkivitel nem jelentős. Mennyisége évente mindössze 50-100 tonna között alakul, ami értékben csupán néhány százezer euró. Ha viszont figyelembe vesszük, hogy a lengyel-holland-német sajtok bennragadnak az unió piacán, akkor az olyan nyomást, dömpingárat okozhat, ami gondot jelent. Elképzelhetőnek tartotta azt is, hogy átcímkézett – eredetileg az orosz piacra szánt – termékek is megjelennek a piacon. A veszteség csökkentése érdekében ezeket a termékeket elláthatják az összetételtől függetlenül akár egy Magyarországon is megfelelő címkével. Erre a magyar hatóságoknak oda kell figyelniük.
Kitért arra: a szervezet célja a tejtermelők, feldolgozók és kereskedők összefogása annak érdekében, hogy hazai termékkel tudják ellátni a piacot. Ha az eddigi erőfeszítéseknek van eredménye, az talán tompíthatja a kialakult helyzetet – jegyezte meg. (Népszabadság Online)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Még mindig lehet spórolni, de nem minden árrésstopos terméken
Bár a magyarországi árrésstopok hatása kezd érezhetővé válni a hazai…
Tovább olvasom >Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >Fagyos tavasz, súlyos károk: összeomolhat a gyümölcstermés 2025-ben
Az áprilisi fagyok komoly pusztítást végeztek a magyar gyümölcstermesztésben: egyes…
Tovább olvasom >