Tavaszra elfogy a hazai burgonya
Nem tart ki a hazai burgonyatermés február után, és addig is tartósan magas árakra kell számítani. Ha elfogy a magyar burgonya, tavasszal jön az import, és további 15-20 százalékos drágulás várható – írja a csütörtöki Világgazdaság.
A gazdasági napilap cikke szerint a tél végétől kezdődő hónapokban a hazai burgonyapiac csaknem teljes egészében az importra támaszkodhat csak, így várhatóan februártól kezdve megismétlődik az idén megtapasztalt drágulási hullám a burgonya esetében.
Az idén április és május környékére kialakult akár 300 forintos ár némileg enyhült az újburgonya megjelenésével, a későbbi aszály azonban ismét rontott a várakozásokon.
Az árnövekedési időszak februártól a jövő évi hazai újburgonya megjelenéséig, májusig, júniusig tarthat.
A fő problémát a nyári forróság és az eső hiánya jelentette. Az őszi csapadékos és hűvös időjárás már nem okozott számottevő kárt a burgonyatermésben, legfeljebb a betakarítást hátráltatta néhol. Extrém időjárási körülmények jellemezték az idei évet, nyáron csaknem három hónapig tartó szárazság volt, amely nem kedvezett a burgonya termésének – nyilatkozta a Világgazdaságnak Polgár Zsolt, a Pannon Egyetem Agrártudományi Centrumának elnöke és a burgonyakutatási központ igazgatója.
A szakember hozzátette: mindazokon a termőterületeken, ahol nem volt öntözés a mennyiségben és a minőségben egyaránt visszaesés lesz idén, ezért a tavalyi, gyenge évnél idén sem lesz jobb évjárat. (vallalkozoinegyed.hu, MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >