TakarékBank: idén 3,1 százalékos, jövőre 2,5 százalékos GDP-bővülés várható
A TakarékBank elemzői idén a bruttó hazai termék (GDP) 3,1 százalékos, jövőre 2,5 százalékos bővülésére számítanak – mondta Oszlay András, a bank osztályvezetője szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón.
Hozzátette: az idei éves átlagos infláció 0,2 százalékra várható, jövőre éves szinten 2,4 százalékra emelkedik a pénzromlás üteme.
Kiemelte: az államháztartási hiány ebben az évben a GDP-hez mérten a 2,4 százalékos tervszám alatt maradhat, a külső egyensúlyi mutatók viszont a korábban vártnál is jobban alakulnak majd a TakarékBank elemzői szerint.
Oszlay András elmondta: a magyar gazdasági növekedést tekintve 2016-ban egy átmeneti lassulásra, 2017-ben pedig ismét erősödő gazdasági bővülésre lehet számítani.
Hozzátette: a TakarékBank elemzői szerint a külső környezet alapvetően továbbra is támogatja Magyarország gazdasági növekedését annak ellenére, hogy az eltelt negyedévben romlottak a világgazdasági kilátások. A kínai gazdaság bővülési ütemének csökkenése áttételesen Európára és Észak-Amerikára is hat, egyrészt korlátozza az export növekedési lehetőségeit, másrészt viszont az alacsony olajárakon keresztül pozitívan befolyásolja az európai belső keresletet. Az Európai Központi Bank legutóbb lefelé módosította az euróövezet növekedésére adott prognózisait a következő két évre, de kész az eddiginél is határozottabb gazdaságélénkítő lépéseket tenni – vélik a bank elemzői.
A TakarékBank elemzőinek várakozása szerint 2016-ban a lakossági fogyasztás élénkülése ellenére, a korábbi két évben csúcsra járatott uniós forrásfelhasználás csökkenése miatt, lassul a gazdasági növekedés. A bank elemzői azonban számítanak a magánszektor erősödő beruházási aktivitására és az állami beruházások dinamizálódására is, így 2017-ben újra gyorsuló gazdasági növekedést, és 2,8 százalékos GDP-bővülést tartanak valószínűnek.
Suppan Gergely, a TakarékBank szenior elemzője kifejtette: jövőre a fogyasztás lehet a magyar gazdaság motorja, a beruházások ezzel párhuzamosan várhatóan gyengébben alakulnak. Kiemelte: az ország nettó exportja még egy darabig jól teljesít majd, de a fogyasztás tartósan olyan tényező lesz, amely segíti a gazdaság fejlődését. A termelési oldaláról az ipar és a szolgáltatások támogatják majd a gazdasági bővülést a következő években.
Suppan Gergely úgy ítélte meg: a forint felülteljesítheti a feltörekvő piaci devizákat a következő időszakban, mert jelentősen csökkent az ország sérülékenysége az elmúlt időszakban.
A szenior elemző úgy vélte: ennek ellenére az S&P pénteken várhatóan nem fogja felminősíteni Magyarországot, azt valószínűleg csak jövőre lépik meg, most esetleg pozitívra változtathatják a kilátást. A Moody's novemberben adhat pozitív kilátást Magyarország minősítését tekintve, a Fitch viszont még az idén befektetési kategóriába sorolhatja át Magyarországot.
Suppan Gergely szerint a külső egyensúlyi mutatók határozottan javulhatnak, az ország folyó fizetési mérlege, részben az olcsó olajnak köszönhetően, idén is jelentős többletet mutat majd. Hozzátette: a GDP-hez mérten az ország külső finanszírozási képessége idén 10 százalék fölé emelkedhet, így „nem kizárt, hogy az évtized végére A-val kezdődjön az adósbesorolásunk”. (Az „A” kategóriába a jó adósországok tartoznak.)
A szenior elemző szerint a devizában nyilvántartott adósságrész zsugorodásával 2016-17-ben az államháztartás adósságállománya már erőteljesebben csökkenhet, így 2018-ra 70 százalék alatti GDP-arányos adósságmutatóra lehet számítani.
Suppan Gergely hozzáfűzte: az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatemelése akár most szeptemberben bekövetkezhet, de ennek nem lesz érdemi nyomása a forintra. Kiemelte: hosszabb távon erősödhet a forint, 2016 végére 300 forint/euró árfolyamot várnak a TakarékBanknál. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Folytatódhat jövőre a hitelezés fellendülése?
Akár még a 2021-es rekordévet is túlszárnyalhatja idén a lakossági…
Tovább olvasom >Az OECD feljavította globális GDP-növekedési előrejelzését 2025-re
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) az eddigi 3,2…
Tovább olvasom >KSH: A harmadik negyedévében a gazdaság teljesítménye 0,7százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakihoz képest
Magyarország bruttó hazai termékének (GDP) volumene 2024 harmadik negyedévében a…
Tovább olvasom >További cikkeink
A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >