Szuperélelmiszert minden napra – de hogyan?
Az utóbbi években sokat hallani az úgynevezett szuperélelmiszerekről – egyesek szerint csak ügyes marketingesek alkotta kifejezés, míg mások egyenesen a hosszú élet titkának tartják őket. Mitől is szuperek ezek az élelmiszerek és hogyan tudunk minél többet bevinni belőlük?
Mitől szuper a szuper?
Nincs egy örökérvényű definíció, hogy pontosan mit nevezünk szuperélelmiszernek, mely táplálékok tartoznak ide, kinek melyik közülük a legelőnyösebb.
Az mindenesetre elmondható, hogy egyedülálló összetételüknek köszönhetően kerülnek egyes élelmiszerek a kiváltságos listára, mert számos ásványi anyag és vitamin nagy koncentrátumban található meg bennük. Egészségünkre gyakorolt pozitív hatásuk bizonyított, betegségek megelőzésében fontos szerepet játszanak.
És ami legalább ilyen fontos: sokkal könnyebben elérhetőek, mint gondolnánk, és főleg a tavaszi-nyári időszakban könnyedén varázsolhatjuk őket az asztalunkra nap mint nap.
Az alábbi bekezdésekben kategóriákba szedtük az összegyűjtött szuperélelmiszereket.
Tavaszi zöldek
Május-júniusban hemzseg a piac az üde zöldségektől: spárga, brokkoli, spenót, rukkola, kelkáposzta, hogy csak néhányat említsünk.
Hogyan tudjuk változatosan felhasználni őket, hogy minden nap kerüljön az asztalunkra valami „szuper”?
• Hagyjuk a spenót főzeléket, tegyük a zöld leveleket inkább turmixba! Egy marék spenót, egy alma, egy banán, egy pici citrom, és már kész is a tápláló zöldturmix!
• A brokkolit roppanósra főzzük csak, hogy minél több tápanyag maradjon meg benne – készülhet belőle zöldköret, vagy egy egyszerű brokkolis-parmezános tészta.
• A rukkola és kelkáposzta is kiváló saláta alapanyagok, előbbihez kiválóan passzol egy mézes-mustáros dresszing. Szórjuk meg magokkal, tegyünk hozzá frissen reszelt céklát, morzsoljunk rá kecskesajtot!
Csodatevő magok
Az utóbbi évek sztárja, a chia mag mellett barátkozzunk össze a lenmaggal is! Tápérték tartalmát tekintve még előnyösebb tulajdonságokkal is bír, mint a dél-amerikai csoda-mag.
Használjuk bátran hazai kincsünket, a diót! Salátába, tésztára, édességekhez – gondold újra, és próbálj ki új ízkombinációkat!
A magok fogyasztásának legkézenfekvőbb módja a reggeli müzli vagy kása. A Mixit weboldalán magadnak állíthatod össze saját szuperélelmiszeres müzliválogatásodat – a fent említett csodatevő magokból is válogathatsz.
Szuper bogyósok
Szuper bogyós gyümölcsökért sem kell Kínáig mennünk! Tavasztól őszig frissen is elérhetőek mennyei hazai bogyósaink, amik magas antioxidáns tartalmukkal joggal viselik a szuperélelmiszer címkét.
Készíts szederből, áfonyából, feketeribizliből egy kis növényi tejjel turmixot, vagy bűvöld el vendégeidet egy mennyei bogyós pohárkrémmel! Görög joghurttal, mézzel, túróval, mascarponéval – kísérletezz kedvedre!
Alma, az örök
Annyira alap, hogy sokszor nem is gondolunk rá, pedig az alma a legjobb szuperélelmiszerek egyike – kiváló A, B és C vitamin forrás, jótékonyan hat a belekre, kiválóan méregtelenít. Minden évszakban kapható itthon, és nem utolsó sorban olcsó is.
Bárhova magaddal viheted, útközben csemegézheted, vagy milliónyi módon használhatod a desszertektől a lekvárokon-chutneykon át az alma csipszig.
Próbáltad már a világ legegyszerűbb egészséges reggelijét? Negyedelj fel két almát, tedd egy tepsibe, szórj rá fahéjat, és süsd 180 fokon 20-30 percig! Nem csak télen bevethető, tápláló és finom napindító.
Elfeledett hüvelyesek
Télen kiváló szolgálatot tesz a száraz bab, lencse, mirelit borsó, de ilyenkor, amikor szezonja van, válasszuk inkább a hüvelyesek friss változatát! Megéri rászánni azt a kis plusz időt a zöldborsó kifejtésére – mennyei élményben lesz részünk, ha roppanós tavaszi zöldségekkel, friss petrezselyemmel varázsolunk belőle zamatos zöldséglevest! De kerülhet rizottóba, főzelékbe, salátába, ahogyan szezonális testvére, a zöldbab is. Kóstoltál már sütőben sült zöldhüvelyű zöldbabot lédús paradicsommal, illatos bazsalikommal, egy löttyintés olívaolajjal?
Egészséges csábítás „superfood módra”
A végére hagytuk a kakukktojást, ami se nem szezonális, se nem hazai, viszont méltán népszerű szuperélelmiszer: a kakaóbab.
Válaszd nyers formájában, hogy megőrizze vitamin- és ásványianyag tartalmát – ilyen nyers zúzott kakaóbabot például a Mixit választékában is találsz.
Nem állítjuk tehát, hogy a szuperélelmiszerek mindent helyettesítő csodaszerek, de az biztos, hogy ha rendszeresen, tudatosan fogyasztjuk őket, jót teszünk magunkkal és családunkkal.
Te hányat tudsz becsempészni következő heti menüdbe?
Kapcsolódó cikkeink
Egészséges táplálkozás, fenntartható termelés
A Kék Fehér Szív egy olyan civil szervezet, amely összegyűjti…
Tovább olvasom >Az Európai Parlament új szabályokat fogadott el egyes élelmiszereknél a fogyasztók tájékoztatására
Az Európai Parlament (EP) elfogadta a „reggeli irányelvek” módosítását –…
Tovább olvasom >Az egészséges termékek irányába mozdulna el a Tesco
A Tesco, az Egyesült Királyság legnagyobb élelmiszer-kereskedőjeként, nem csupán a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >